Reklameorm rammer hver tredje pc

Et lille stykke ondsindet JavaScript er så udbredt en trojansk hest, at antivirusproducenten McAfee har medtaget den i sin statistik over virus og orme. Her overhaler den kongeormen Klez med adskillige længder. Hver tredje pc rammes.

Den er hverken orm eller virus. Alligevel betegner McAfee Antivirus den som et stykke ondsindet kode på lige fod med en orm som Klez. Men det lille stykke kode har inficeret mere end hver tredje pc, hvilket er langt mere end den flittige Klez.

Den åbner reklamevinduer og kan gøre det vanskeligt at lukke vinduerne eller forlade den hjemmeside, der indeholder koden.

JS/NoClose er skurken blevet døbt af McAfee.

Den spreder sig via samme type websider, som også lokker brugerne med de berygtede opkaldsprogrammer, der eksempelvis ringer op til Skt. Helena i stedet for TDC's opkaldspunkt i Haderslev.

Men det er ikke kun besøgende på pornosites, der bliver ramt af JS/NoClose. Også brugere af KaZaA eller andre såkaldte adware-programmer får besøg af det lille væsen.

JS/NoClose er et JavaScript, der enten kan optræde i HTML eller HTA. I sidstnævnte tilfælde er den et usynligt browservindue, der åbner reklamevinduer.

Relevant link:
McAfee om JS/NoClose

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job