Regionskoder gælder ikke i Australien

En australsk domstol har afgjort, at regionskoder på computerspil og dvd-film ikke er beskyttet af australsk ophavsretslov.

Dommen kommer som afgørelse på en sag om, hvorvidt det var brud på indholdsleverandørernes ophavsret, at butikker solgte og installerede såkaldte 'mod-chips' i Playstation 2-konsoller. Med en mod-chip er det muligt at benytte spil og dvd-film, der er importeret fra en anden region.

Forbundsdomstolen i Melbourne har afgjort, at det ikke er ulovligt at omgå regionsbeskyttelsen på computerspil og dvd-film. Domstolen begrundede sin afgørelse med, at regionskoderne ikke tjener som kopibeskyttelse af indholdet. Derfor er det ikke i strid med australsk ophavsretslov at omgå regionskoder.

Regionskoder opdeler markedet for dvd-film og spil i seks regioner. Australien tilhører region fire sammen med Syd- og Mellemamerika. Danmark tilhører region to sammen med det øvrige Europa, undtagen Rusland, og de tidligere sovjetrepublikker, samt Mellemøsten, Japan og Sydafrika.

-sandal/IDG

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

    Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S