Digitalkameraer overgår nu analoge

Kampen om at levere størst opløsning i digitalkameraer er slut: Med godt seks megapixel tager digitalkameraet mindst lige så gode billeder som det traditionelle kamera. Det hævder tysk ekspert i hvert fald. Kunderne kan glæde sig over, at udstyret ikke forældes så hurtigt.

Med lidt mere end seks megapixel, det vil sige seks millioner billedpunkter, er grænsen for det gode digitalfotografi nået. Det hævdes i hvert fald i Tyskland:

- Med den nuværende chipteknik kan professionelle sidestille digitalkameraet med den analoge film, mener fotoeksperten Anders Uschold fra det tekniske universitet i München til den tyske avis Handelsblatt.

Tests har ifølge avisen vist, at seks-megapixel kameraer fra Canon, Fuji og Nikon i langt de fleste tilfælde tager nøjagtig lige så gode billeder som de traditionelle kameraer.

På områder som belysning, farvedybde og homogenitet overgår de digitale kameraer endda de analoge.

Ikke forældet så hurtigt

Længe har det forholdt sig med digitalkameraer som med IT-udstyr i øvrigt: Udviklingen løber derudaf, og efter få måneder har kunderne knipset løs med forældet teknologi.

- Det er nu forbi. Køber man et seks-megapixel kamera, kan man være sikker på, at det - hvad angår opløsning - ikke bliver overgået af fremtidige produkter, siger Anders Uschold.

Professionelle, der ønsker en endnu højere opløsning, må skifte tilbage til det analoge fotografi eller afvente andre digitale koncepter, siger Uschold til Handelsblatt.

At grænsen for brugbare megapixels er nået, betyder naturligvis ikke, at udviklingen nu går i stå.

Ifølge Anders Uschold skal vi nu opleve endnu flere finesser i kameraerne, som samtidig bliver leveret i flottere design og i stadig mindre størrelser.

Samtidig skal det gøres endnu lettere at overføre billeder til billedbehandling eller internet, ligesom fremtiden byder på kameraer, der selv kan udskrive billederne på fotopapir.

Annonceindlæg fra Pointsharp

Undgå disse faldgruber, når du skifter fra manuel adgang til identitetsautomatisering

Identitetsstyring håndteres i mange organisationer stadig som en kombination af ticketsystemer, e-mail-anmodninger, chatbeskeder og lignende kanaler.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet