Stor vækst hos EDB Gruppen

EDB Gruppens halvårsresultat før skat blev 13 millioner kroner, en forbedring på 39 procent, og lever dermed op til de høje forventninger til første halvår, som koncernen stillede i udsigt i begyndelsen af juli. Forventningerne til fremtiden er samtidig positive.

IT-virksomheden EDB Gruppen fremlagde torsdag et positivt halvårsregnskab med overskud og en fortsat tro på vækst.

EDB Gruppens halvårsresultat før skat blev 13 millioner kroner svarende til en forbedring på 39 procent i forhold til samme periode sidste år.

Dermed lever koncernen også op til de forventninger, der blev stillet i udsigt i en pressemeddelelse den 5. juli.

I andet kvartal 2002 blev resultatet før skat 7,5 millioner kroner svarende til en forbedring på 44 procent i forhold til 2001.

Styrket markedsandel

EDB Gruppen har i første halvår 2002 vundet markedsandele i det skandinaviske marked for IT-service og opnåede en omsætning på 452 millioner kroner, svarende til en vækst på 10 procent i forhold til samme periode i 2001, fremgår det af meddelelsen.

Koncernen nåede i andet kvartal en omsætning på 233 millioner kroner svarende til en vækst på 16 procent i forhold til samme periode sidste år.

- Markedet for IT-service i Skandinavien er fortsat vanskeligt, og billedet synes ikke at ændre sig markant
i andet halvår 2002. EDB Gruppen har imidlertid formået at skabe en stærk markedsposition og dermed
en relativt bedre konkurrenceevne end andre aktører i IT-branchen, skriver koncernen i halvårsmeddelelsen.

EDB Gruppen fastholder derfor forventningerne om en resultatforbedring før skat på 50 procent for regnskabsåret 2002, herunder en organisk omsætningsvækst, altså uden opkøb, der ligger to procent over markedsvæksten.

Relevant link:

EDB Gruppens 1. halvårsregnskab 2002 (PDF)

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job