IT-branchen delt i a- og b-hold

Den danske IT-branche er ved at knække over i et a- og et b-hold. En stor gruppe virksomheder klarer krisen i fin stil med omsætningsvækst og overskud. En anden og lige så stor gruppe er derimod sejlet uhjælpeligt agterud. Det fremgår af en analyse af IT-branchen, som Jyske Bank har lavet.

En omfattende analyse af den danske IT-branche, som Jyske Bank har udarbejdet, viser, at en stor del af branchen trods de vanskelige tider fortsat får masser af ordrer i hus.

IT-branchens samlede omsætning faldt i 2000 efter et kraftigt boom i årene forud. I 2001 gik omsætningen imidlertid atter frem, men dog ?kun? med ti procent om året, viser analysen.

Krisen har betydet, at den danske IT-branche er ved at blive delt op i et økonomisk a- og b-hold, hvor en fjerdedel af industriens virksomheder præsterer omsætning og resultater, der ligger langt over gennemsnittet, samtidig med at den nederste fjerdedel er i store vanskeligheder.

De, der klarer sig bedst, klarede sig ligeså godt i det magre år 2000 som under jubelfesten i 1999. Til gengæld har de dårligst fungerende virksomheder fået markant sværere ved at tjene penge. Resultaterne hos den dårligste halvdel og fjerdel er blevet forværret i de senere år, fremgår det af analysen.

Læs analysen her.

KMD A/S

SAP Senior konsulent

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Sektionschef for SAP Business Intelligence i Cyberdivisionen

Københavnsområdet

KMD A/S

Product Owner

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S