Fujitsu-Invia vinder kommunalt udbud

Fujitsu Invia, det tidligere ICL Invia, har sikret sig Esbjerg Kommune som kunde til sit økonomisystem, Prisme, der er baseret på Axapta. Det er det sjette kommunale IT-udbud, som IT-servicevirksomheden sikrer sig.

- Vi mener nu, at vi har sikret os en pæn base i den kommunale sektor.

Det siger den administrerende direktør for Fujitsu Invia i Danmark, Morten Svendsen, efter at IT-servicevirksomheden har sikret sig Esbjerg Kommune som seneste kunde til økonomistyringssystemet Prisme.

Det er en standardløsning baseret på Microsoft Navision Axapta.

Udbuddet i Esbjerg Kommune omfatter 100 samtidige brugere - og kommunen var en af Fujitsu Invias eksisterende kunder, hvilket dog ikke mindsker Morten Svendsens glæde over ordren.

I en tid, da kommunalpolitikerne grundet økonomisk afmatning og snævre budgetrammer sidder tungt på pengene, er han tilfreds med, at selskabet formår at fastholde kunder og vinde nye.

Uden direkte at nævne navnet på den store aktør på det offentlige marked, KMD, understreger Morten Svendsen, at netop når Fujitsu Invia kan slå det selskab i en række IT-udbud, så tegner fremtiden lyst.

Vinder sjette udbud i træk

Ifølge IT-servicevirksomheden er Esbjerg det sjette udbud i træk inden for den kommunale sektor, som selskabet vinder i en periode på otte måneder.

Alene inden for de seneste måneder har Fujitsu Invia vundet udbud i Næstved, Ballerup og Midtdjurs kommuner samt Storstrøms Amt.

- Vi har nu 13 kommuner som kunder, hvoraf Storstrøms Amt, Vojens, Næstved, Christiansfeldt og Rødding er nye. Det er for os et stort gennembrud, siger Morten Svendsen til Computerworld Online.

Udbuddene er både vundet inden for økonomistyringssystemer med selskabets eget Prisme og inden for elektronisk dokumenthåndtering og e-handel.

Selv peger den administrerende direktør på, at Fujitsu Invia som strategi fokuserer på løsninger, der både indeholder økonomistyringsredskaber og infrastruktur til dokumenthåndtering og e-handel.

- Muligheden for e-handel er jo indbygget i Prisme - og derfor ser vi udbud som Esbjerg som et skridt i den rigtige retning, siger han.

Umiddelbart frygter han ikke, at Fujitsu Invia kan blive klemt af KMD og EDB Gruppen på markedet for økonomistyringssystemer, efter at Columbus IT Partner trak følehornene tilbage fra det kommunale marked.

- Vi har været på det marked i 25 år og kender det indgående. Jeg tror på, at vores viden og kompetencer sikrer os et endnu bedre fodfæste fremover, siger Morten Svendsen.

Vil du vide mere om Fujitsu Invia
NewsScanner overvåger 300+ medier
Prøv gratis i 30 dage.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,