AOL´s annonceindtægter styrtdykker

Verden største internetudbyder AOL har oplevet et kraftigt fald i annonceindtægterne i år. Internetdivisionen forventer derfor, at omsætningen falder 7,5 milliarder kroner i år, mens hele AOL Time Warner ikke rokker meget ved sine estimater.

AOL´s internetdivision forventer en nedgang i omsætningen på en milliard dollars i dette regnskabsår. Nedgangen skyldes et kraftigt fald i annonceindtægterne.

En restrukturering af AOL´s internetafdeling har betydet et fald i antallet af annoncer.

Sidste år var omsætningen på godt 20 milliarder kroner (2,7 milliarder dollar). I år forventes det at omsætningen på annoncesiden vil blive på næsten 13 milliarder kroner (1,7 milliarder dollar). Det er et fald på cirka 35 procent.

Internetdivisionen forventer en nedgang i resultatet før af ?og nedskrivning (EBITDA) på omkring en milliard dollar. Sidste år var resultatet på 2,9 milliarder. I år er forventningen at nå op på mellem 1,7 og 1,8 milliarder dollars.

Moderselskabet AOL Time Warner fastholder en forventning om en vækst i omsætningen på 5-8 procent. Det skyldes primært, at der hentes god indtjening på koncernens andre forretningsområder .

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Unik System Design A/S

    DevOps Engineer

    Sydjylland

    Unik System Design A/S

    QA Engineer

    Nordjylland

    Weilbach A/S

    Head of Operations Support

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS