Dansk ledelse køber Pricerunner

Firmaet bag prissammenligningstjenesten Pricerunner Denmark er overtaget af den danske ledelse og har skiftet navn til Hornstrup & Hornstrup A/S. Selskabet vil starte nye nettjenester.

Navn og ejerstruktur er forandret henover sommeren, men forretningen består og får efter planen følge af nye aktiviteter i efteråret.

Det oplyser administrerende direktør Henrik Hornstrup fra firmaet Hornstrup & Hornstrup, der driver prissammenligningstjenesten Pricerunner.

Firmaet hed ind til den 9. august Pricerunner.com A/S og var et datterselskab i den svenskejede koncern Pricerunner AB, der står bag prissammenligningstjenester i Sverige, Storbritannien og Danmark. TDC ejer også en del af Pricerunner AB efter, at telekoncernen købte sig ind i sommeren 2001.

Herhjemme bliver det imidlertid fremover på licens, efter at Henrik Hornstrup og familie har købt alle aktier i det danske datterselskab. Prisen og betingelserne er fortrolige, oplyser direktøren.

Nye forretningerne på vej

Driften af Pricerunner.dk forsætter således, men Hornstrup & Hornstrup har også planer for nye forretninger, oplyser Henrik Hornstrup.

- Det bliver også forretninger koncentreret omkring nettet ? og vi håber, at vi kan få noget på benene i løbet af efteråret, siger han uden at ville uddybe det nærmere.

I det lys er navneskiftet foretaget, da et navn som Pricerunner.com Denmark A/S ville forvirre, hvis selskabet skal drive andre typer forretning, pointerer han.

Selskabet har endnu ikke indleveret regnskab for regnskabsåret 2001 ? 2002, hvilket ifølge den administrerende direktør skyldes navneskiftet. Om regnskabet vil han blot sige, at firmaet slap ?ganske godt? ud af det ? blandt andet på grund af et lavt udgiftsniveau fra start. Et hårdt år var det dog stadig, understreger han.

- Men som vi siger: ?We're still standing?, hvor flere andre netsteder er bukket under. Det har gjort, at vi har fået flere annoncer, da der er opstået et tomrum efter de lukkede sites, forklarer Henrik Hornstrup.

Selskabet har fem fuldtidsansatte og flere personer, der til sammen udgør en sjette stilling. Det er uændret i forhold til sidste år.

Hornstrup & Hornstrup har af to omgange inden for fået gennemført konvertering af gæld til aktier. I april blev en gæld til moderselskabet på 2,4 millioner kroner konverteret. Det skete, syv måneder efter at selskabet i oktober 2001 konverterede gæld på 2,3 millioner kroner. I begge tilfælde var gælden opstået, da der skulle dækkes underskud ind i det danske selskab.

- Det er ganske normal praksis, når et datterselskab skal i gang, at moderselskabet konverterer gælden til aktier. Den seneste konvertering i april betyder, at vi er et helt gældfrit selskab, forklarer Henrik Hornstrup.

Underskuddet for de første ni måneder herhjemme ? august 2000 til april 2001 - landede på 2,5 millioner kroner, hvilket ifølge selskabet skyldtes etableringsomkostninger.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

    Burak Cavusoglu

    Netip A/S