Moderselskab kan næppe redde Anovo

Det franske moderselskab til den konkursramte, danske IT-servicevirksomhed Anovo er midt i en fusion oven på en styrtdykkende aktiekurs, som har gjort det umuligt at skaffe flere penge til selskabet.

Det danske IT-serviceselskab Anovo skal ikke regne med, at det franske moderselskab står klar med en stor pengekasse, som kan redde den danske datter ud af konkursen.

Tværtimod har den franske koncern, som har 6000 ansatte, haft sine egne problemer at slås med, siden den i april forsøgte at rejse yderligere 445 millioner kroner til at finansiere sin vækst.

Aktiekursen er nemlig styrtdykket, og det har gjort det umuligt at hente nye investorer ind i selskabet. Kun en uge efter, at forsøget på at rejse ny kapital blev offentliggjort, måtte det derfor droppes igen.

I stedet har A Novo, som moderselskabet skrives, indledt en fuldstændig omlægning af selskabet. Aktien har været suspenderet på den franske børs siden 11. juli, fordi der har været forhandlinger til alle sider.

A Novo har været klar til at sælge store dele af forretningen og lægge udviklingsaktiviteterne ind i et selvstændigt datterselskab.

Nu er selskabet dog endt med en fusion med det langt mindre britiske selskab CRC Group. Alle detaljer omkring fusionen er dog langt fra på plads endnu, og A Novo forventer først en endelig afklaring omkring årsskiftet.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Danmark i den digitale frontlinje: Forsvaret skal genoprustes – også online

    Danmark står i dag i en ny type konflikt – en, hvor grænsen mellem fysisk og digital krigsførelse for længst er udvisket.

    Politiets Efterretningstjeneste

    Bliv RPA-udvikler i PET

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Business Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S