Trådløse netværk i diskret vækst

Markedet for trådløse netværk er blevet modent og vokser med 25 procent om året. Alligevel kalder analysefirmaet IDC markedet for "stille", fordi kunderne ofte går stille med dørene. Vi sætter i denne uge fokus på trådløse lokalnet.

Friheden ved at kunne åbne sin bærbare pc hvor som helst i firmaet og opnå forbindelse til lokalnetværket vinder gehør.

Selv om det ofte medfører en betydelig merudgift at installere trådløse lokalnet, på engelsk forkortet WLAN, er virksomhederne villige til at betale for at undgå roderiet med netværkskablerne.

- Kunderne er dem, der gerne vil have fleksibilitet og kunne flytte rundt med sine medarbejdere, siger IDC-analytikeren Mette Søborg Ahorlu.

Hun hæfter sig ved, at markedet for trådløst netværksudstyr er et stille og ikke stjæler meget opmærksomhed.

- Der er desuden en speciel sektorfordeling, fordi mange af kunderne bruger trådløst netværk på deres lagre, hvor de scanner varer ind på en bærbar pc, som er i forbindelse med virksomhedens netværk, siger Mette Søborg Ahorlu.

Bekymring om sikkerhed

Bekymringer om sikkerheden i netværkene får mange af kunderne til at gå stille med dørene for ikke at tiltrække sig opmærksomhed fra folk, der vil udfordre svagheder i netværket.

Tallene viser dog tydeligt, at det diskrete produkt oplever stor vækst.

Ifølge en ny IDC-rapport blev 16 procent af alle bærbare pc'er i andet kvartal 2002 solgt med indbygget trådløst netværkskort.

Sidste år blev der i Norden solgt 168.000 enheder, der kunne sætte en pc i forbindelse til et trådløst net - det gælder separate netværkskort eller indbyggede kort i pc'en.

I 2006 ventes salget af disse enheder at nå op på 521.000 med en årlig vækst på 25 procent, fremgår det af IDC-rapporten.

Salget af det centrale sendeudstyr, access points, udgjorde i første halvår i år 26.000 enheder.

- Tendensen viser, at der bliver solgt fire netværkskort for hver access-enhed, forklarer Mette Søborg Ahorlu.

Sverige foran

Kunderne kan bruge den trådløse adgang i deres egne firmaer eller på offentlige steder, hvor der er opsat såkaldte hotspots - knudepunkter, hvor der er etableret netværk, som brugerne kan koble sig til enten gratis eller mod betaling.

Ifølge IDC er der over 700 hotspots i Norden, heraf langt de fleste i Sverige. Teleselskabet driver de 380 hotspots i Sverige som en del af sit Telias Homerun-produkt, der byder på adgang til trådløse netværk mod betaling. Med i Homerun er også Københavns Lufthavn, selv om Telia ikke sælger produktet i Danmark.

Netværksproducenten Cisco Systems har også installeret hotspots i den internationale del af lufthavnen som en del af et projekt, hvor de fleste internationale lufthavne i Europa skal dækkes i samarbejde med lokale internetudbydere.

Computerworld Online sætter i denne uge fokus på WLAN, de trådløse netværk.

Statens IT

Databaseadministrator med fokus på MS-SQL

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Ingeniør til Satellitkommunikation

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S