Milliardordre gavner nordjysk telecenter

Den aalborgensiske udviklingsafdeling for den koreanske producent af mobiltelefoner Maxon Telecom kan nu ansætte flere udviklere i de kommende år. Det muliggør en milliardordre til det kinesiske marked.

Nordjylland er et kerneområde for udvikling inden for mobiltelefoni, da flere internationale televirksomheder har placeret afdelinger i regionen. En af dem er den koreanske mobilproducent Maxon Telecom Co, der har placeret en udviklingsafdeling i Aalborg ved Forskerparken NOVI.

De danske udviklere kipper i disse dage tilfreds med flaget efter, at Maxon har indgået en ordre om levering af to nye modeller til det kinesiske marked. Det er dual band gsm-telefoner med med gprs og wap-funktionalitet.

Der er tale om folder-telefoner, hvor størrelsen svarer til - som firmaet skriver - "en lommeæske Tordenskjold tændstikker." Netop folder-telefoner er populære i Kina, og værdien af ordren er på to milliarder danske kroner.

Ordren giver rum for en udvidelse af udviklingsafdelingen i Aalborg, hvor der i øjeblikket arbejder 120 ansatte, oplyser den administrerende direktør, Henrik Findinge.

- Vi regner med at kunne ansætte en ti mand om året de næste år - og det er kun muligt på grund af denne ordre. Som alle andre har vi også mærket de svære tider i branchen og havde det været vedvarende, så havde vi måske også skullet skære ned, forklarer han til Computerworld Online.

Den danske afdeling er en af hjørnestenene i Maxon-koncernen sammen med en udviklingsafdeling i Korea. Henrik Findinge ser derfor også ordren som et skulderklap for den danske afdelings arbejde.

Afdelingen arbejder med udvikling af multimedie beskeder (MMS) og kamerafunktionalitet samt 3G-telefoner. Senere på året introducerer Maxon en mobiltelefon med kamera på det europæiske marked.

3G-telefoner er ikke på trapperne, da Maxon ifølge Henrik Findinge stadig venter på etableringen af et marked.

Maxons danske webside

Vil du vide mere om Maxon Telecom?
NewsScanner overvåger 300+ medier
Prøv gratis i 30 dage.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job