Nyt teleselskab ringer fra Madeira

Universal Telecom, der nu skal sælge fastnettelefoni til danskerne, opererer fra den portugisiske ø Madeira i Atlanterhavet. Selskabet ejes af én person og har ifølge egne oplysninger allerede 200.000 kunder.

Rejseselskaberne kalder øen for "Atlanterhavets botaniske have". Men portugisiske Madeira er også hjemsted for et telefonselskab, der netop er begyndt at jagte kunder i Danmark.

Selskabet, Universal Telecom, vil underbyde TDC med 30-40 procent.

Den strategi ligger tæt op af, hvad selskabet har forsøgt sig med i andre land - blandt andet Sverige, hvor Universal Telecom åbnede i 1999.

Her bor de fleste af de 200.000 kunder, som selskabet oplyser at have hentet hjem siden da.

Både fastnet og mobil

I Sverige tilbyder Universal Telecom både fastnet- og mobiltelefoni samt analoge internetopkoblinger.

- Vores plan er at tilbyde de samme produkter i Danmark, som vi tilbyder i Sverige. Vi har bare ikke lagt os fast på, hvornår vi tager næste skridt, siger Christina Christensen fra sin stol på Madeira.

Hun har fået ansvaret for det danske marked efter at have arbejdet for Universal Telecom siden januar.

- Jeg flyttede til Portugal for fire år siden og arbejdede da for Mytravel. Det blev jeg træt af og søgte stillingen her, fortæller hun.

Universal Telecom administreres af virksomheden Timepiece LDA med base på Madeira. Bagmanden er svensk-briten Mark Hauschildt, der selv ejer hele virksomheden.

Danske kunder betjenes af et europæisk call center, hvor fem-seks medarbejdere taler dansk. I alt er der 15 ansatte til at betjene Skandinavien, siger Christina Christensen.

Kun samtale-minutter

Universal Telecom sælger ikke abonnementer, men kun samtale-minutter. Trafikken ekspederes igennem TDC's netværk.

Der er ikke lagt op til et stort marketing-brag for at oplyse de danske forbrugere om Universal Telecoms lave priser.

Markedsføringen sker via pop-op reklamer på websites, og ellers forventer selskabet, at kunderne vil reklamere for den nye operatør over for venner og familie.

Det skal minutpriserne, henholdvis 18 øre og 10 øre om dagen og om natten, sørge for.

Annonceindlæg fra Computerworld

Hvad sker der, når bryllupsrejsen med AI er forbi?

Lige nu er det svært ikke at være begejstret for AI.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

Gutzon D. Børglum

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

Morten Thune

Netip A/S

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS

T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

Anders Christensen

T-Systems