Direktør går fra presset dansk teleselskab

Jesper Hart Hansen, som var med til at bygge den danske telegrossist Globalconnect op, forlader nu selskabet, efter han tidligere på året blev degraderet. Globalconnect nyder godt af, at konkurrenterne lukker, men er stadig finansielt presset.

Det danske teleselskab Globalconnect, der driver et fibernetværk i Skandinavien og Nordtyskland, siger farvel til manden, som har bygget selskabet op, Jesper Hart Hansen.

Med udgangen af oktober forlader Jesper Hart Hansen nemlig selskabet, som han var direktør for, indtil han tidligere i år blev degraderet af stifteren og hovedejeren, Niels Zibrandtsen, der selv overtog posten som administrerende direktør.

- Han har selv valgt at forlade selskabet i forbindelse med det, som du godt kan kalde degraderingen, siger bestyrelsesformand Ole Stangegaard.

Stadig medejer

Jesper Hart Hansen oplyser, at han nu vil prøve kræfter med nye udfordringer.

Efter degraderingen blev offentligt kendt, har han fået flere tilbud.

- Men der er endnu ikke skrevet under på noget, understreger han.

Jesper Hart Hansen sidder fortsat i bestyrelsen for Globalconnect, ligesom han har 8,6 procent af aktierne i selskabet. På spørgsmålet om, hvorvidt han har indgået en aftale om at afhænde aktierne, når han forlader selskabet, svarer han:

- Jeg har mine aktier, indtil jeg beslutter mig til at sælge dem.

Grund til optimisme

Jesper Hart Hansen går fra Globalconnect, mens selskabet har grund til optimisme.

En række konkurrenter med KPNQwest og Ebone i spidsen er nemlig bukket under på det pressede telegrossistmarked, og det har givet Globalconnect flere nye kunder i tredje kvartal, end der er kommet ind på noget tidspunkt tidligere på året.

Global Connect, der har Paradigm Ventures som investor, er dog ikke ovre de finansielle vanskeligheder endnu.

Der har da også i et stykke tid verseret rygter om, at selskabet lever på bankernes nåde, fordi det ikke er i stand til at betale renter på sin gæld.

Trecifret millionbeløb

Bestyrelsesformand Ole Stangegaard vil ikke oplyse, hvor stor bankgæld selskabet har, men siger dog, at det drejer sig om et trecifret millionbeløb i den lave ende.

På grund af en fejl kunne Computerworld Online ikke umiddelbart finde Globalconnects seneste regnskab på Erhvervs- og Selskabsstyrelsen, men ved udgangen af 2000 havde selskabet en samlet gæld på 570 millioner kroner.

Ole Stangegaard afviser at svare direkte på, om Globalconnect fortsat ikke kan betale renter på sin gæld.

- Vi har været igennem en turbulent periode, der kræver et tæt engagement med banken. Vi har ikke kun et enkelt lån, men flere forskellige med forskellige løbetider, siger han i stedet.

- Vores samarbejde med banken er godt, og det er ikke sådan, at banken pludselig kommer og trækker stikket ud, tilføjer han.

Annonceindlæg fra Barco

Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job