Groupcare indfører brugerbetaling

Den danske portal for foreninger og grupper, Groupcare.dk, indfører brugerbetaling. Det sker for at dæmme op for en øget trafik på sitet. Det vil stadig være muligt at benytte tjenesten uden at betale, men så er man ikke garanteret adgang på alle tider af døgnet.

Groupcare.dk indfører i dag, mandag, brugerbetaling på sit site. Det skyldes, at sitet er blevet så stor en succes, at der er ofte er kødannelse. Mod at betale 50 kroner pr. halvår får medlemmerne af "Groupcare VIP" garanti for adgang til tjenesten døgnet rundt.

Selskabet der står bag Groupcare, lever af at sælge softwareløsninger, og det har aldrig været tanken, at der skulle tjenes penge på portalen.

Alle penge der kommer fra brugerbetalingen, vil blive kanaliseret direkte over i videreudviklingen af Groupcare.

- Vi har i den seneste tid oplevet, at svartiderne på groupcare er øget ganske betragteligt. Samtidig har en del brugere klaget over, at de ikke kunne få adgang til portalen, siger Esben Elmøe, direktør for Groupcare A/S.

Under renovering

Groupcare er i øjeblikket i gang med en større renovering af portalen, der gerne skulle føre til, at svartiderne reduceres fra de op til 35 sekunder, som brugerne oplever i dag, ned til under 4 sekunder.

De meget lange svartider skyldes, at Groupcare har fået over 250.000 brugere, hvilket har medført en kraftig stigning i trafikken som følge.

Men hvorfor så ikke bare koble serveren op på en hurtigere forbindelse?

- Det er sådan set ikke et spørgsmål om at få en hurtigere forbindelse. Det er simpelthen strukturen i systemet, der ikke kan håndtere de mange brugere, siger Esben Elmøe.

Garanti for adgang

Esben Elmøe garanterer, at de betalende brugere vil kunne få adgang på alle tider af døgnet.

- Det vi gør, er at prioritere de betalende brugere, så de får adgang før gratisbrugerne. Gratisbrugerne kan stadig benytte groupcare, blot kan vi ikke garantere, at de altid vi kunne komme igennem, siger direktøren

Han har tiltro til, at brugerne vil tage det til sig:

- Vi har sådan set ikke noget estimat for, hvor mange der vil betale. Men de undersøgelser, vi har gennemført, viser, at en stor del af brugerne er villige til at betale, hvis de får garanti for, at tjenesten fungerer, siger Esben Elmøe.

Direktøren forsikrer, at betalende kunder, der oplever ikke at kunne komme på eller får meget lange svartider, vil få deres penge tilbage.

Ikke en pengemaskine

Han siger, at det ikke drejer sig om at lave Groupcare om til en pengemaskine.

- Et af formålene med Groupcare VIP er helt klart at få nogle penge i kassen til den fortsatte udvikling. Men samtidig sker det også for at lette adgangen for brugere, som er meget afhængige af tjenesten, siger Esben Elmøe.

- Det har aldrig været meningen, at vi skulle tjene penge på Groupcare, så derfor vil selvfølgelig bruge alt, hvad der måtte komme i kassen, til den fortsatte udvikling af portalen, tilføjer han.

Hvis det omvendt ikke bliver en succes med Groupcare VIP, vil firmaet køre portalen videre i dens nuværende udformning, men uden garanti for at brugerne kan komme på døgnet rundt.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S