Microsoft indleder ny æra for mobiltelefoner

Microsoft har i dag premiere på verdens første mobiltelefon med softwarekoncernens eget Smartphone 2002-operativsystem. Teleanalytikeren John Strand har testet den nye telefon og varsler en ny æra for mobiltelefoner: Konkurrenterne får tæsk.

Mobilentusiasterne venter i spænding, når Microsoft og teleselskabet Orange i eftermiddag på et pressemøde i London lancerer den første mobiltelefon med styresystemet Smartphone 2002.

Styresystemet er Microsofts forsøg på - lidt forsinket - at tage en alvorligt stor bid af mobiltelefonmarkedet, og konkurrenterne har øjnene på stilke.

Det har de også grund til, mener teleanalytikeren John Strand, Strand Consult. Han har nu i over en uge rejst rundt i USA for at lære Microsofts mobilstrategi bedre at kende.

- Jeg er virkelig positivt overrasket. Det her kan ikke undgå at blive en succes, forklarer han.

Efter møder hos Microsoft er han fuldstændig orienteret om, hvad den nye mobiltelefon kan præstere, men detaljerne har han lovet at holde tæt med.

Det er dog velkendt, at mobiltelefonen, der markedsføres under Oranges navn, vil kunne synkroniseres med en stribe kendte Windows-programmer, og dermed skulle have et fortrin hos kunder, der i forvejen er bekendt med Microsofts produkter.

Dampmaskinerne

John Strand giver telefonen topkarakter:

- Nokia skal nok klare sig i konkurrencen, men alle de andre får tæsk. De kommer til at ligne dampmaskiner ved siden af, siger han.

John Strand forestiller sig, at fremtidens mobilmarked bliver opdelt i to: Et med mobiltelefoner til dem, der blot skal bruge den til samtaler. Og et til folk, der vil bruge deres mobiltelefon til meget mere.

Nokia har sammen med Ericsson, Nokia, Matsushita (Panasonic), Motorola, Psion, Siemens og Sony Ericsson stiftet selskabet Symbian, der udvikler operativsystemer til de såkaldte Smartphones.

Religionskrig

Nokias kameratelefon, 7650, og den kommende video-telefon, 3650, er begge bygget op omkring et Symbian-styresystem, og der er lagt op til religionskrig mellem Symbian og Microsofts Smartphone 2002-system i de kommende år.

- Kunderne vil vælge det system, der tilbyder de bedste applikationer. Og hvem vil altid være foran på det punkt, Microsoft eller Nokias Symbian, spørger John Strand drillende.

Han er begejstret over konceptet i den nye telefon, der er fuldstændig baseret på såkaldte Over The Air-opsætninger, så man kan programmere telefonen over internettet.

- Det er en helt ny æra for mobiltelefoni, der går i luften nu. Kunderne vil se anderledes på mobiltelefoni, i samme øjeblik disse telefoner er i forretningerne, lyder det fra John Strand.

Han roser samtidig Orange for at have fået aftalen med Microsoft i stand.

- Det beviser, at det giver mening at være en del af en stor koncern. TDC Mobil er størst i Danmark, men hvad nytter det, når Orange-koncernen render med de gode telefoner, siger han.

IDG Online rapporterer fra pressemødet i London. Læs mere tirsdag aften.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Danmark i den digitale frontlinje: Forsvaret skal genoprustes – også online

    Danmark står i dag i en ny type konflikt – en, hvor grænsen mellem fysisk og digital krigsførelse for længst er udvisket.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S