Mozilla beder om bedre certifikatsikkerhed

Mozilla vil have certifikatleverandørerne til at stramme op på sikkerheden blandt andet i arbejdsgangene i forbindelse med udstedelse af digitale certifikater.

Artikel top billede

(Foto: Foto: iStockphoto (brugeren Spannerdude))

Computerworld News Service: Efter det højtprofilerede hack mod den hollandske såkaldte certificate authority (CA) DigiNotar beder Mozilla, der producerer browseren Firefox, udstederne af digitale certifikater om at give deres interne sikkerhed et grundigt eftersyn og rapportere tilbage om en uge.

I en e-mail sendt ud til certifikatleverandørerne torsdag beder Kathleen Wilson, der beskrives som ejer af projektet Mozilla CA Certificates Module, certifikatleverandører såsom Symantec og Go Daddy om at gennemgå deres systemer for potentielle sikkerhedshuller, bekræfte at ingen kan udstede digitale certifikater uden to-faktor-autentifikation og styrke sikkerheden i fremgangsmåden med eventuelle tredjeparter, der har mulighed for at udstede digitale certifikater ved brug af certifikatleverandørernes rodnøgler.

Mozilla giver certifikatleverandørerne indtil 16. september til at svare på denne e-mail, men browserproducenten udspecificerer dog ikke, hvad der vil ske, hvis nogen af dens 54 certifikatleverandører ignorerer anmodningen.

Mozilla beder også certifikatleverandørerne om at "oprette automatiske blokader for højtprofilerede domænenavne (inklusiv de der i år var mål for DigiNotar- og Comodo-angrebene)," skriver Wilson i e-mailen, som er blevet offentliggjort på et af Mozilla sikkerheds-diskussionsfora.

"Vær desuden venlig at bekræfte jeres proces med hensyn til manuelt at verificere sådanne forespørgsler, når de er blevet blokeret," skriver hun.

Ved at bede om en manuel verifikation forsøger Mozilla at gøre det sværere at udstede et digitalt certifikat til eksempelvis Google.com eller Facebook.com, der begge var mål for hacket af DigiNotar.

Phishing-angreb, der ikke kan opdages

Hvem end, der udførte det hack, hjalp på den måde nogen med at gennemføre et massivt man-in-the-middle-angreb, der kan have kompromitteret sikkerheden for i nærheden af 300.000 iranske internet-brugere.

Virksomheder såsom DigiNotar udsteder digitale certifikater, der fortæller browsere og andre programmer med forbindelse til internettet, at de relevante servere er legitime; altså at der for eksempel er tale om det ægte Google.com og ikke et eller andet phishing-website.

Men hvis hackere kan stjæle digitale certifikater og derudover tvinge ofrenes netværk til at omdirigere til falske websites, så kan de skabe phishing-angreb, der praktisk talt ikke kan opdages.

Eksperterne regner med, at det var denne teknik, der blev brugt til at bryde ind i Gmail-kontoerne i forbindelse med hackerangrebet mod DigiNotar.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job