Mozilla beder om bedre certifikatsikkerhed

Mozilla vil have certifikatleverandørerne til at stramme op på sikkerheden blandt andet i arbejdsgangene i forbindelse med udstedelse af digitale certifikater.

Artikel top billede

(Foto: Foto: iStockphoto (brugeren Spannerdude))

Computerworld News Service: Efter det højtprofilerede hack mod den hollandske såkaldte certificate authority (CA) DigiNotar beder Mozilla, der producerer browseren Firefox, udstederne af digitale certifikater om at give deres interne sikkerhed et grundigt eftersyn og rapportere tilbage om en uge.

I en e-mail sendt ud til certifikatleverandørerne torsdag beder Kathleen Wilson, der beskrives som ejer af projektet Mozilla CA Certificates Module, certifikatleverandører såsom Symantec og Go Daddy om at gennemgå deres systemer for potentielle sikkerhedshuller, bekræfte at ingen kan udstede digitale certifikater uden to-faktor-autentifikation og styrke sikkerheden i fremgangsmåden med eventuelle tredjeparter, der har mulighed for at udstede digitale certifikater ved brug af certifikatleverandørernes rodnøgler.

Mozilla giver certifikatleverandørerne indtil 16. september til at svare på denne e-mail, men browserproducenten udspecificerer dog ikke, hvad der vil ske, hvis nogen af dens 54 certifikatleverandører ignorerer anmodningen.

Mozilla beder også certifikatleverandørerne om at "oprette automatiske blokader for højtprofilerede domænenavne (inklusiv de der i år var mål for DigiNotar- og Comodo-angrebene)," skriver Wilson i e-mailen, som er blevet offentliggjort på et af Mozilla sikkerheds-diskussionsfora.

"Vær desuden venlig at bekræfte jeres proces med hensyn til manuelt at verificere sådanne forespørgsler, når de er blevet blokeret," skriver hun.

Ved at bede om en manuel verifikation forsøger Mozilla at gøre det sværere at udstede et digitalt certifikat til eksempelvis Google.com eller Facebook.com, der begge var mål for hacket af DigiNotar.

Phishing-angreb, der ikke kan opdages

Hvem end, der udførte det hack, hjalp på den måde nogen med at gennemføre et massivt man-in-the-middle-angreb, der kan have kompromitteret sikkerheden for i nærheden af 300.000 iranske internet-brugere.

Virksomheder såsom DigiNotar udsteder digitale certifikater, der fortæller browsere og andre programmer med forbindelse til internettet, at de relevante servere er legitime; altså at der for eksempel er tale om det ægte Google.com og ikke et eller andet phishing-website.

Men hvis hackere kan stjæle digitale certifikater og derudover tvinge ofrenes netværk til at omdirigere til falske websites, så kan de skabe phishing-angreb, der praktisk talt ikke kan opdages.

Eksperterne regner med, at det var denne teknik, der blev brugt til at bryde ind i Gmail-kontoerne i forbindelse med hackerangrebet mod DigiNotar.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Annonceindlæg fra Computerworld

AI-agenterne kommer vrimlende

Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect