Mozilla beder om bedre certifikatsikkerhed

Mozilla vil have certifikatleverandørerne til at stramme op på sikkerheden blandt andet i arbejdsgangene i forbindelse med udstedelse af digitale certifikater.

Artikel top billede

(Foto: Foto: iStockphoto (brugeren Spannerdude))

Computerworld News Service: Efter det højtprofilerede hack mod den hollandske såkaldte certificate authority (CA) DigiNotar beder Mozilla, der producerer browseren Firefox, udstederne af digitale certifikater om at give deres interne sikkerhed et grundigt eftersyn og rapportere tilbage om en uge.

I en e-mail sendt ud til certifikatleverandørerne torsdag beder Kathleen Wilson, der beskrives som ejer af projektet Mozilla CA Certificates Module, certifikatleverandører såsom Symantec og Go Daddy om at gennemgå deres systemer for potentielle sikkerhedshuller, bekræfte at ingen kan udstede digitale certifikater uden to-faktor-autentifikation og styrke sikkerheden i fremgangsmåden med eventuelle tredjeparter, der har mulighed for at udstede digitale certifikater ved brug af certifikatleverandørernes rodnøgler.

Mozilla giver certifikatleverandørerne indtil 16. september til at svare på denne e-mail, men browserproducenten udspecificerer dog ikke, hvad der vil ske, hvis nogen af dens 54 certifikatleverandører ignorerer anmodningen.

Mozilla beder også certifikatleverandørerne om at "oprette automatiske blokader for højtprofilerede domænenavne (inklusiv de der i år var mål for DigiNotar- og Comodo-angrebene)," skriver Wilson i e-mailen, som er blevet offentliggjort på et af Mozilla sikkerheds-diskussionsfora.

"Vær desuden venlig at bekræfte jeres proces med hensyn til manuelt at verificere sådanne forespørgsler, når de er blevet blokeret," skriver hun.

Ved at bede om en manuel verifikation forsøger Mozilla at gøre det sværere at udstede et digitalt certifikat til eksempelvis Google.com eller Facebook.com, der begge var mål for hacket af DigiNotar.

Phishing-angreb, der ikke kan opdages

Hvem end, der udførte det hack, hjalp på den måde nogen med at gennemføre et massivt man-in-the-middle-angreb, der kan have kompromitteret sikkerheden for i nærheden af 300.000 iranske internet-brugere.

Virksomheder såsom DigiNotar udsteder digitale certifikater, der fortæller browsere og andre programmer med forbindelse til internettet, at de relevante servere er legitime; altså at der for eksempel er tale om det ægte Google.com og ikke et eller andet phishing-website.

Men hvis hackere kan stjæle digitale certifikater og derudover tvinge ofrenes netværk til at omdirigere til falske websites, så kan de skabe phishing-angreb, der praktisk talt ikke kan opdages.

Eksperterne regner med, at det var denne teknik, der blev brugt til at bryde ind i Gmail-kontoerne i forbindelse med hackerangrebet mod DigiNotar.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    Digitaliseringsstyrelsen

    It-arkitekt til borger.dk med interesse for kunstig intelligens

    Københavnsområdet

    PensionDanmark

    Senior Data Specialist til Data Hub

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job