Mozilla beder om bedre certifikatsikkerhed

Mozilla vil have certifikatleverandørerne til at stramme op på sikkerheden blandt andet i arbejdsgangene i forbindelse med udstedelse af digitale certifikater.

Artikel top billede

(Foto: Foto: iStockphoto (brugeren Spannerdude))

Computerworld News Service: Efter det højtprofilerede hack mod den hollandske såkaldte certificate authority (CA) DigiNotar beder Mozilla, der producerer browseren Firefox, udstederne af digitale certifikater om at give deres interne sikkerhed et grundigt eftersyn og rapportere tilbage om en uge.

I en e-mail sendt ud til certifikatleverandørerne torsdag beder Kathleen Wilson, der beskrives som ejer af projektet Mozilla CA Certificates Module, certifikatleverandører såsom Symantec og Go Daddy om at gennemgå deres systemer for potentielle sikkerhedshuller, bekræfte at ingen kan udstede digitale certifikater uden to-faktor-autentifikation og styrke sikkerheden i fremgangsmåden med eventuelle tredjeparter, der har mulighed for at udstede digitale certifikater ved brug af certifikatleverandørernes rodnøgler.

Mozilla giver certifikatleverandørerne indtil 16. september til at svare på denne e-mail, men browserproducenten udspecificerer dog ikke, hvad der vil ske, hvis nogen af dens 54 certifikatleverandører ignorerer anmodningen.

Mozilla beder også certifikatleverandørerne om at "oprette automatiske blokader for højtprofilerede domænenavne (inklusiv de der i år var mål for DigiNotar- og Comodo-angrebene)," skriver Wilson i e-mailen, som er blevet offentliggjort på et af Mozilla sikkerheds-diskussionsfora.

"Vær desuden venlig at bekræfte jeres proces med hensyn til manuelt at verificere sådanne forespørgsler, når de er blevet blokeret," skriver hun.

Ved at bede om en manuel verifikation forsøger Mozilla at gøre det sværere at udstede et digitalt certifikat til eksempelvis Google.com eller Facebook.com, der begge var mål for hacket af DigiNotar.

Phishing-angreb, der ikke kan opdages

Hvem end, der udførte det hack, hjalp på den måde nogen med at gennemføre et massivt man-in-the-middle-angreb, der kan have kompromitteret sikkerheden for i nærheden af 300.000 iranske internet-brugere.

Virksomheder såsom DigiNotar udsteder digitale certifikater, der fortæller browsere og andre programmer med forbindelse til internettet, at de relevante servere er legitime; altså at der for eksempel er tale om det ægte Google.com og ikke et eller andet phishing-website.

Men hvis hackere kan stjæle digitale certifikater og derudover tvinge ofrenes netværk til at omdirigere til falske websites, så kan de skabe phishing-angreb, der praktisk talt ikke kan opdages.

Eksperterne regner med, at det var denne teknik, der blev brugt til at bryde ind i Gmail-kontoerne i forbindelse med hackerangrebet mod DigiNotar.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2025

Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Se alle vores events inden for it

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Sektionschef til Datacenter Infrastruktur og Compute i Karup, Aalborg eller København

Midtjylland

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Erfaren IT-tekniker indenfor serverhardware og datacenterdrift

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S