Bush-regering efterforsker internet-angreb

Den amerikanske regering har sat en efterforskning i gang af et angreb i mandags mod 13 af internettets rodservere. Mistanken om terror dysses dog ned.

USA's regering ser med stor alvor på en stribe angreb mod 13 rodservere, der håndterer domænesystemet på internettet.

Angrebene, der begyndte i mandags, har givet næring til spekulationer om, hvorvidt terrorister vil betragte internettet som et mål.

- Der er en efterforskning på vej, der skal afgøre, hvem der er ansvarlig for angrebene, siger talsmand for Det Hvide Hus, Ari Fleischer, ifølge nyhedsbureauet Reuters.

Sårbar infrastruktur

Forespurgt om terror-mistanken vægter talsmanden dog sine ord med omhu:

- Jeg er ikke bekendt med noget, der skulle lede i den retning. Historien har vist, at mange af den type angreb faktisk kommer fra hacker-miljøet, siger Ari Fleischer til Reuters.

Sikkerheden omkring internettet bliver taget ekstra alvorligt efter terrorangrebene den 11. september sidste år, og flere eksperter har advaret imod sårbarhederne i internettets infrastruktur.

Angrebene i mandags varede en time og ramte rodserverne i et såkaldt "distributed denial of service"-angreb, hvor bagmændene forsøger at sende så mange forespørgsler til serverne, at de til sidst bukker under.

Det lykkedes at generere meget trafik mod serverne, men infrastrukturen holdt.

Ari Fleischer tilføjer, at forbundspolitiet FBI omgående blev opmærksom på angrebene. Det amerikanske senat har tidligere på måneden bevilget millioner af dollars til en statslig indsats for IT-sikkerheden.

Læses lige nu

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Sikkerhed | København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    20. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension