Domstol forbyder salg af Galaxy Tab permanent

Et midlertidigt salgsforbud er blevet permanent efter dom i en af de mange retssager mellem Apple og Samsung.

Artikel top billede

Læs også:

Apple får Samsungs Galaxy Tab forbudt i Danmark

Forbud ophæves: Samsung må sælge iPad-rival igen

Fredag 9. september 2011 udstedte den regionale domstol i Düsseldorf et permanent forbud mod salg af Samsungs Galaxy Tab 10.1.

Fredagens dom er en stadfæstelse af det midlertidige påbud, Apple fik udstedt en måned tidligere, den 9. august. Domsafsigelsen betyder, at Samsung ikke må sælge Galaxy Tab 10.1 i Tyskland.

Hele sagen startede, da den tyske domstol midlertidigt forbød salg af Samsungs Galaxy Tab 10.1 i hele EU. Det midlertidige salgs- og distributionsforbud blev udstedt, da retten i Düsseldorf vurderede, at der var sandsynlighed for, at Samsungs Galaxy Tab havde krænket Apples designrettighed knyttet til iPad'en.

Den 16. august suspenderede selv samme domstol dog forbuddet uden for Tyskland. Den følgende retssag omhandlede derfor kun salg og distribution i og via Tyskland.

Skuffelse hos Samsung

I fredags faldt dommen så. Den regionale domstol i Düsseldorf opretholder forbuddet, efter at begge parter har fremlagt deres sag.

"Vi er skuffede over kendelsen og mener, at det vil indskrænke forbrugernes valgmuligheder i Tyskland. Vi mener også, at et forbud baseret på denne meget generelle designrettighed vil begrænse innovation og fremskridt i branchen," fortæller Erik Johannesson, der er PR-chef for Samsung i Norden, i en pressemeddelelse fra Samsung.

Han fortsætter:

"Samsung vil omgående appellere denne afgørelse for at sikre, at forbrugernes valgmuligheder i Tyskland bliver genetableret."

Svenske Erik Johannesson påpeger desuden, at den tyske beslutning er i strid med den hollandske domstolsafgørelse den 24. august. Her vurderede domstolen nemlig, at Samsungs Galaxy produkter er særegne og ikke krænker den omdiskuterede designrettighed.

Krigen fortsætter

Apple og Samsung har retssager kørende i ni lande fordelt på fire kontinenter. Flere steder er der Samsung, der fører sager mod Apple.

Selskabet lader ikke den tyske afgørelse få betydning for de andre sager, som Samsung fortsætter med at køre mod Apple som hidtil.

"For at forsvare vores intellektuelle ejendomsret og beskytte vores innovationsfrihed vil Samsung forfølge alle tilgængelige muligheder inden for retssystemet - herunder at fastholde vores retsforfølgelse af Apple Inc. for deres løbende krænkelse af Samsungs trådløse teknologipatenter rundt omkring i verden," siger Erik Johannesson.

Ligesom Samsung ikke agter at lade de andre søgsmål påvirke af domsfældelsen i Tyskland, får dommen heller ikke lov til at påvirke salget i de nordiske lande.

Det oplyser Samsung Nordic.

Her fortsætter Samsung salget af tablet-PC'er. Det gælder også selskabets Galaxy Tab 10.1 og den kommende Galaxy Tab 8.9. Og planen om at lancere Galaxy Tab 7.7 omkring begyndelse af næste år fastholdes ligeledes.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    KMD A/S

    Senior Service Delivery Manager

    Københavnsområdet

    Center For IT og Medicoteknologi

    Teknisk projektleder til IT med afgørende betydning for sundhedsvæsenet

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger Business Relationship Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics