Olicom fik nyt kvartalsunderskud

Ventureselskabet Olicom indkasserede i tredie kvartal et underskud på 6,3 millioner kroner. Men udviklingen i spilfirmaet bag skærmtrolden Hugo og to svenske porteføljeselskaber giver Olicom grund til optimisme.

Der er fortsat røde tal på bundlinien hos ventureselskabet Olicom, der blandt sine porteføljeselskaberne har computerspilsfirmaet ITE, som producerer skærmtrolden Hugo.

Selskabets seneste kvartalsrapport viser et underskud i tredie kvartal på 6,9 millioner kroner. I årets første ni måneder har Olicom i alt tabt 18,3 millioner kroner.

Underskuddet i de ni måneder er opstået som følge af deciderede tab på afviklede investeringer på 10,8 millioner kroner. Desuden er værdien af selskabets investeringer samlet nedjusteret med 8,3 millioner kroner.

Dog har det ikke kun været nedskrivninger. Resultatet er trukket op af et overskud på 8,2 millioner kroner fra afviklingen af andre investeringer.

Europæisk innovationspris luner

I fondsbørsmeddelelsen fremhæver selskabets bestyrelse dog succes for flere af porteføljeselskaberne som kilde til optimisme. ITE har frigivet et nyt Hugo-spil, der er blevet godt modtaget af spilanmeldere og kunder.

De to svenske selskaber Decuma og Scalado var endvidere blandt i alt 20 europæiske virksomheder, der fik en europæisk erhvervspris, European Information Society Technology Prize 2002 . Prisen bliver uddelt til firmaerne bag de mest nyskabende IT-produkter i Europa.

Decuma modtog prisen for sin teknologi til elektronisk genkendelse af håndskift, mens Scalado fik prisen for en teknologi til bedre udnyttelse af interaktive billeder på nettet.

Med baggrund i resultatet for de første ni måneder fastholder Olicom forventninger til hele 2002 om et underskud på 20 millioner kroner.

Ved udgangen af september udgjorde selskabets likvide beholdning 112,4 millioner kroner, mens egenkapitalen var på 226,2 millioner kroner.

Følg Olicoms aktie på Københavns Fondsbørs her.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Brother Nordic A/S
Import og engroshandel med kontormaskiner.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere