It-systemer bag el, varme og vand er fyldt med huller

Sikkerhedsforsker offentliggør en række sikkerhedshuller i it-systemer, der kontrollerer produktions-, vand-, varme- og el-systemer.

Artikel top billede

Da Stuxnet-ormen forrige sommer slap løs, var det en af de første gange, at offentligheden fik kendskab til et målrettet cyberangreb på et lands infrastruktur.

Stuxnet-ormen gik specifikt efter Siemens SCADA-system Simatic.

Efterhånden som sikkerhedsforskere fik et bedre overblik, viste det sig, at Stuxnet-ormen havde slået hårdest til i Iran.

Det var det iranske atomkraft-program, som var målet for ormen. Meget pegede på, at Israel og USA samarbejdede om angrebet, som det nævnes i denne New York Times-artikel, men det er aldrig blevet officielt bekræftet. 
 
Men Stuxnet-ormen bliver formentlig ikke sidste gang, at it-systemer, der kontrollerer vigtige funktioner, vil blive udsat for et cyberangreb.

Der er tilsyneladende masser af muligheder for tech-kyndige regeringer, kriminelle og terrorister for at ramme kritisk it-infrastruktur.

Nye nul-dagssårbarheder 

For nylig har den italienske sikkerhedsforsker Luigi Auriemma offentliggjort 0-dagssårbarheder i en række leverandørers SCADA-systemer.

De nyeste sårbarheder dækker over udstyr fra Rockwell Automation, Cogent Datahub, Measuresoft og Progea. De fleste af sårbarhederne giver mulighed for, at udefrakommende kan eksekvere en hvilken som helst kode på de kompromitterede udstyr.

Stuxnet-ormen blev brugt til at accellerere centrifuger beregnet til at berige uran i Irans atomanlæg. Samtidigt sørgede Stuxnet for, at operatørernes konsoller blev fodret med oplysninger om, at alt var i den skønneste orden.

Tog et par minutter at finde sårbarheder 

Luigi Auriemma oplyser til amerikanske Computerworld, at nogle af sårbarhederne er nemme at udnytte.

"Ved en af dem skal man blot indtaste kommandoen, der skal udføres, mens det for andre er klassiske enkle-at-udnyttte sårbarheder. I nogle tilfælde er udnyttelsen mere besværlig," oplyser Luigi Auriemma.

Det var tilsyneladende nemt for Luigi Auriemma at finde sårbarhederne.

"Det var kun et hurtigt eksperiment, hvor jeg brugte nogle minutter per produkt," siger Luigi Auriemma til amerikanske Computerworld.

Oldgamle Windows-systemer uden patches

Computerworld har tidligere bragt advarsler fra sikkerhedseksperter om det ofte forældede og upatchede udstyr, som anvendes i kritisk infrastruktur.

De ansvarlige danske myndigheder følger nøje med i udviklingen, men mener ikke, at der er grund til bekymring for den danske infrastruktur.

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

Mia Vang Petersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

Morten Eskildsen

Signifly

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S