It-systemer bag el, varme og vand er fyldt med huller

Sikkerhedsforsker offentliggør en række sikkerhedshuller i it-systemer, der kontrollerer produktions-, vand-, varme- og el-systemer.

Artikel top billede

Da Stuxnet-ormen forrige sommer slap løs, var det en af de første gange, at offentligheden fik kendskab til et målrettet cyberangreb på et lands infrastruktur.

Stuxnet-ormen gik specifikt efter Siemens SCADA-system Simatic.

Efterhånden som sikkerhedsforskere fik et bedre overblik, viste det sig, at Stuxnet-ormen havde slået hårdest til i Iran.

Det var det iranske atomkraft-program, som var målet for ormen. Meget pegede på, at Israel og USA samarbejdede om angrebet, som det nævnes i denne New York Times-artikel, men det er aldrig blevet officielt bekræftet. 
 
Men Stuxnet-ormen bliver formentlig ikke sidste gang, at it-systemer, der kontrollerer vigtige funktioner, vil blive udsat for et cyberangreb.

Der er tilsyneladende masser af muligheder for tech-kyndige regeringer, kriminelle og terrorister for at ramme kritisk it-infrastruktur.

Nye nul-dagssårbarheder 

For nylig har den italienske sikkerhedsforsker Luigi Auriemma offentliggjort 0-dagssårbarheder i en række leverandørers SCADA-systemer.

De nyeste sårbarheder dækker over udstyr fra Rockwell Automation, Cogent Datahub, Measuresoft og Progea. De fleste af sårbarhederne giver mulighed for, at udefrakommende kan eksekvere en hvilken som helst kode på de kompromitterede udstyr.

Stuxnet-ormen blev brugt til at accellerere centrifuger beregnet til at berige uran i Irans atomanlæg. Samtidigt sørgede Stuxnet for, at operatørernes konsoller blev fodret med oplysninger om, at alt var i den skønneste orden.

Tog et par minutter at finde sårbarheder 

Luigi Auriemma oplyser til amerikanske Computerworld, at nogle af sårbarhederne er nemme at udnytte.

"Ved en af dem skal man blot indtaste kommandoen, der skal udføres, mens det for andre er klassiske enkle-at-udnyttte sårbarheder. I nogle tilfælde er udnyttelsen mere besværlig," oplyser Luigi Auriemma.

Det var tilsyneladende nemt for Luigi Auriemma at finde sårbarhederne.

"Det var kun et hurtigt eksperiment, hvor jeg brugte nogle minutter per produkt," siger Luigi Auriemma til amerikanske Computerworld.

Oldgamle Windows-systemer uden patches

Computerworld har tidligere bragt advarsler fra sikkerhedseksperter om det ofte forældede og upatchede udstyr, som anvendes i kritisk infrastruktur.

De ansvarlige danske myndigheder følger nøje med i udviklingen, men mener ikke, at der er grund til bekymring for den danske infrastruktur.

Event: SAP Excellence Day 2026

It-løsninger | Nordhavn

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

24. februar 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S