Bibliotekscenter indgår forlig i sag om piratkopiering

Ingen erstatning, men derimod økonomisk og moralsk støtte til en oplysningskampagne mod piratkopiering. Det er resultatet af et forlig indgået mellem Dansk Biblioteks Center og en bred kreds af mediebrancheforeninger.

Dansk Biblioteks Center (DBC) har indgået et forlig med en bred kreds af mediebrancheforeninger, efter at en af centerets servere blev brugt til distribution af beskyttet materiale i filudvekslingsnetværket Edonkey.

Der er ikke betalt erstatning, men i stedet indgået en aftale om, at bibliotekscentralen yder økonomisk støtte til en oplysningskampagne mod piratkopiering.

Sagen startede, efter at der blev nedlagt et fogedforbud mod DBC med krav om, at den pågældende server øjeblikkeligt skulle lukkes. Det gjorde centeret med det samme og iværksatte en undersøgelse, der viste, at serveren var blevet indrulleret i Edonkey-netværket.

I en pressemeddelelse skriver DBC følgende:

- DBC?s virksomhed er blandt andet at formidle ophavsretligt beskyttede værker i biblioteker, og respekten for ophavsrettigheder er en fundamental del af vores virksomhedsgrundlag. Derfor tilslutter vi os fuldt ud rettighedshavernes arbejde og det fremtidige oplysningsarbejde såvel økonomisk som med vores erfaringer med misbrug.

DBC?s administrende direktør, Mogens Brabrand Jensen, vil dog ikke oplyse, hvor meget forliget kommer til at koste DBC.

- Det er en del af forliget, at beløbets størrelse er hemmelig, siger Mogens Brabrand.

Mogens Brabrand Jensen erklærer sig tilfreds med forliget og siger, at han vil forsøge at forbygge lignende sager.

- Jeg er glad for, at der fundet en fornuftig løsning, som alle parter kan leve med, og jeg vil gøre alt, hvad der står i min magt for at forhindre en gentagelse, siger han.

Kredsen af mediebrancheforeningen, der har indgået forliget med DBS er følgende: Foreningen af danske videogramdistrinutører, IFPI Danmark, Multimedieforeningen, Nordisk Copyright Bureau, Dansk Musiker Forbund og Dansk Artist Forbund.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S