Artikel top billede

DigiNotar går konkurs efter hacker-sag

Den hollandske virksomhed DigiNotar, som i sommer blev hacket af certifikat-tyve, er gået fallit og er lukket, fortæller den amerikanske ejer.

Computerworld News Service: DigiNotar erklærede sig konkurs i en hollandsk retssal i mandags, og virksomhedens aktiver vil blive likvideret af en administrator udpeget af retten, fortæller Vasco Data Security International, som er den Chigaco-baserede virksomhed, der opkøbte DigiNotar sidste januar for knap 73 millioner kroner.

"Administratoren har overtaget håndteringen af DigiNotars forretningsaktiviteter," lyder det fra Vasco.

I slutningen af august indrømmede DigiNotar, at hackere illegalt havde genereret en lang række SSL (secure socket layer)-certifikater, heriblandt en til google.com, som det senere kom frem var blevet brugt til at spionere på omkring 300.000 iranere via deres Gmail-konti.

DigiNotar bekræftede, at selskabet var blevet opmærksom på de indtrængende d. 19. juli men valgte ikke at sige noget til browser-producenterne, den hollandske regering - som brugte certifikater fra DigiNotar til at validere identiteten på en del hjemmesider - eller andre kunder før mere end en måned senere.

En undersøgelse betalt af den hollandske regering afslørede, at hackeren eller hackerne kompromitterede DigiNotars server første gang i midten af juni og slap væk med mere end 500 certifikater.

Da DigiNotar fortalte offentligheden om sagen, valgte alle de fem største browserproducenter - Apple, Google, Microsoft, Mozilla og Opera - at udsende en opdatering, der forhindrede brugerne i at gå ind på sider sikret ved hjælp af certifikater fra DigiNotar.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Læs om de mange konsekvenser af hackerangrebet på DigiNotar. 




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Jobindex Media A/S
Salg af telemarketing og research for it-branchen, it-kurser og konferencer

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere