Første danske spam-retssag

Sø- og Handelsretten skal om kort tid tage stilling til den første sag herhjemme om udsendelse af ulovlige reklame-e-mails. Forbrugerombudsmanden har efter 150 klager anmeldt softwarefirmaet Fonn Danmark til politiet.

For første gang skal en dansk domstol tage stilling til, om en virksomhed har udsendt ulovlige reklame-e-mails, spam, til forbrugerne.

Forbrugerombudsmanden anmeldte for et år siden firmaet Fonn Danmark til politiet, og efter forberedende retsmøder er Sø- og Handelsretten nu klar til at tage sagen op i december eller januar.

Sagen er rejst, efter at Forbrugerombudsmanden har modtaget omkring 150 klager over Fonn Danmark, der beskyldes for at have udsendt både e-mails og telefaxer til folk, der aldrig havde hørt om firmaet før.

Hvis Fonn Danmark erklæres skyldig i overtrædelse af markedsføringslovens paragraf 6 a, kan firmaet blive idømt en bøde, og størrelsen på den vil danne præcedens for kommende sager.

- Ingen er dømt endnu, og derfor er vi tilbageholdende med at udtale os om, hvad vi finder rimeligt som straf. Men som udgangspunkt mener vi, at bøden skal være så høj, at det ikke kan betale sig at udsende spam, siger jurist i Forbrugerstyrelsen Peter Fogh Knudsen, der på grund af sagens karakter fører sagen for Lyngby Politi.

Uretfærdigt behandlet

Fonn Danmark sælger software til styring af personale, arbejdspladsvurderinger (APV) og lignende samt håndbøger om forskellige kontorprogrammer.

Firmaet føler sig uretfærdigt behandlet i Danmark, fordi Fonn aldrig har henvendt sig bevidst til private forbrugere, men kun sælger til virksomheder.

- Vi er blevet kaldt Danmarks største spammer, men vi har kun udsendt e-mails til mellem 10.000 og 15.000 adresser. Kritikken er hinsides enhver logik, når man ser på, hvor mange modtagere udenlandske spammere sender til, siger Fonns markedschef for Norden, Gjert Tolås, til Computerworld Online.

- Det tog lang tid, før vi fattede, at de danske myndigheder var ved at anlægge sag imod os. Det kunne aldrig ske i Norge eller Sverige, siger Gjert Tolås.

Fonn Danmark anklages for at have overtrådt markedsføringslovens § 6 a. Den siger:

§ 6 a. En erhvervsdrivende må ikke rette henvendelse til nogen ved brug af elektronisk post, et automatisk opkaldssystem eller telefax med henblik på afsætning af varer, fast ejendom og andre formuegoder samt arbejds- og tjenesteydelser, medmindre den pågældende forudgående har anmodet om det.

Han erkender, at firmaet trods den danske lovgivning har udsendt reklame-e-mails. Men selvom klager til Forbrugerombudsmanden siger noget andet, garanterer han, at Fonn efter en dialog med Forbrugerstyrelsen ikke har udsendt spam siden april i år.

- De klager, der er kommet til henover sommeren, må dreje sig om gamle henvendelser fra os, siger Gjert Tolås.

Gammel praksis

Det 14 år gamle firma har i årevis holdt kunder opdateret med nyhedsbreve via fax og siden e-mails, og Gjert Tolås finder det horribelt, at man pludselig skal spørge hver enkelt kunde, om de fortsat er interesserede i at modtage reklamerne.

- Vi har en stor telemarketing-afdeling, som sidder og ringer rundt til kunderne. Det er dyrt og langt mere tidskrævende for begge parter end at læse en e-mail. Hvad ville forbrugerne sige til at blive ringet op i stedet for, spørger Gjert Tolås.

Den problematiske markedsføring har givet Fonn-gruppen et blakket ry på nettet. Søgninger på navnet resulterer i en lang række sider, der kritiserer Fonn for at have udsendt spam, og en søgning på Gjert Tolås' navn fører til sitet http://news.spamcop.net/pipermail/spamcop-list/2002-May/003304.html" target=_new>Spamcop, der advarer mod hans firma.

- Tja, al reklame er god reklame, som man siger. Vi oplever ikke, at vores kunder reagerer på de anklager, siger Gjert Tolås.

Fonn Danmark har blot to ansatte, og Gjert Tolås overvejer at udvide forretningen herhjemme, eventuelt med en telemarketingafdeling. Men han er også blevet nervøs for det danske retssystem.

- Det er aldrig godt at vide, hvad I finder på nede i Danmark. Måske at forbyde at ringe til folk, spøger Gjert Tolås.

Peter Fogh Knudsen fra Forbrugerstyrelsen opfordrer forbrugere, der siden i sommer har modtaget spam fra Fonn Danmark per e-mail eller fax, til at henvende sig til styrelsen på adressen spam@fs.dk.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Summit 2026 - København

    Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

    Caroline Nolsø Tofft

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

    Mahyar Farshi

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S