Google vinder danske internetadresser

Søgemaskinen Google har pudset et dansk advokatfirma på de firmaer, der misbruger Googles varemærke i danske internetadresser. Foreløbig har søgemaskinen vundet domænerne Gogle.dk og Guugle.dk, mens det vigtigste, Google.dk, endnu afventer en afgørelse.

Verdens mest udbredte søgemaskine, Google, har sat danske advokater til at redde internetadresser, som Google enten selv mangler, eller som krænker søgemaskinens navn.

I sommer afgjorde Klagenævnet for Domænenavne, at firmaet E4 Group i Viby ved Århus skulle overdrage domænerne Gogle.dk og Guugle.dk til det amerikanske firma, Google, Inc.

En endnu vigtigere sag afventer imidlertid en afgørelse i klagenævnet: Retten til at bruge domænenavnet Google.dk.

Det benyttes i dag af boghandelen The Google Bookstore, der registrerede navnet tilbage i 1999.

Google klagede ifølge firmaets advokat, Peter Gustav Olson fra advokatfirmaet Plesner Svane Grønborg, sidste år over The Google Bookstore, og en afgørelse kan ligge lige om hjørnet.

Varemærkelovens § 4:

§ 4. Indehaveren af en varemærkeret kan forbyde andre, der ikke har dennes samtykke, at gøre erhvervsmæssig brug af tegn, hvis

1. tegnet er identisk med varemærket, og de varer eller tjenesteydelser, for hvilket tegnet er taget i brug, er af samme art som de varer eller tjenesteydelser, for hvilke varemærket er beskyttet,

2. eller tegnet er identisk med eller ligner varemærket, og varerne eller tjenesteydelserne er af samme eller lignende art, såfremt der er risiko for forveksling, herunder at det antages, at der er en forbindelse med varemærket.

Stk. 2. Uanset begrænsningen i stk. 1 til varer eller tjenesteydelser af samme eller lignende art kan varemærkeindehaveren dog forbyde brugen også for varer eller tjenesteydelser af anden art, hvis varemærket er velkendt her i landet og brugen ville medføre en utilbørlig udnyttelse af varemærkets særpræg eller renomme eller skade særpræget eller renommeet.

Det var faktisk det primære domænenavn, Google.dk, som amerikanerne i første omgang blev opmærksom på.

Men efter at have indbragt den sag for klagenævnet, dukkede en ekstra sag op, da domænenavnene Gogle.dk og Guugle.dk var registreret af en mindre søgemaskine kontrolleret af E4 Group.

Den sag var imidlertid mindre kompliceret, og Klagenævnet for Domænenavne kunne afgøre den midt i sommerferien i år, hvor E4 Group blev tvunget til at overdrage navnene til Google.

E4 Groups forklaring lød, at man på registreringstidspunktet ikke kendte til Google-søgemaskinen, og at man blot ville lægge sig tæt op ad ordet "googly", der er en engelsk term for cricket.

Klagenævnet med højesteretsdommer Lene Pagter Kristensen i spidsen vurderede, at registreringen var i strid med den danske varemærkelov, fordi Google står til at opnå en dansk varemærkeregistrering af sit navn med virkning fra den 16. september 1998, DA firmaet Google, Inc. blev stiftet.

De to navne, Gogle.dk og Guugle.dk, fører endnu til E4 Groups hjemmeside, men det har en teknisk forklaring. Navneserverne er nemlig ikke opdateret endnu.

Google har hidtil klaret problemet med det manglende danske domæne, Google.dk, ved automatisk at omdirigere besøgende fra danske IP-numre på Google.com til en dansk version af søgemaskinen på adressen http://www.google.com/intl/da.

Relevant link:

Klagenævnets afgørelse om Gogle.dk og Guugle.dk

Læses lige nu

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Sikkerhed | Aarhus C

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    22. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S