Sikkerhedsfirma udsendte postkort-orm

Der er røde ører i det danske sikkerhedsfirma Network Technologies. På grund af en menneskelig fejl fik firmaet videresendt en mail med et link, der, når man klikker på det, installerer programmet Friend Greeting, der videresender sig selv til alle i Outlooks adressebog.

Det danske sikkerhedsfirma Network Technologies har ved en fejl videresendt en e-mail med en postkort-orm.

Hvis modtagerne klikker på linket i mailen, installeres programmet Friend Greeting, der ufortrødent videresender sig til alle i Outlooks adressebog.

Problemet opstod, fordi en administrativ medarbejder hos Network Technologies havde adgang til en computer, der bruges til at håndtere firmaets mailinglister.

Medarbejderen modtog mailen fra én, hun kendte, og klikkede derfor på linket, med det resultat at mailen med det omtalte link røg ud til fem adresser. Af disse var to mailinglister.

Fejlen blev dog opdaget hurtigt, og firmaet udsendte straks en advarsel sammen med en undskyldning.

Men da var skaden allerede sket. Flere havde klikket på linket.

Regnet for sikker kilde

- Det har sandsynligvis haft en indflydelse på udbredelsen, at mailen kom fra os, fordi folk regner os for at være en sikker kilde. Vi beklager dybt, at det kunne ske, og giver en uforbeholden undskyldning til de ramte, siger direktør John Svensson, Network Technologies.

Han fortæller, at firmaet benytter sig af flere programmer, der sikrer mod udsendelse af denne slags mails. Men af uvisse årsager blev problemet først opdaget, da Friend Greeting forsøgte at videresende sig selv for anden gang.

- Det er klart, at vi ikke kan leve med, at der er huller i vores egen sikkerhed. Vi er derfor i gang med at gå alle vores systemer igennem og få fundet fejlen, så vi ikke får en gentagelse, siger John Svensson.

Ingen konsekvenser for medarbejderen

Direktøren fastslår, at den ulykkelige mail ikke får konsekvenser for den administrative medarbejder, som klikkede på linket.

- Hvis en af vores sikkerhedsmedarbejdere havde gjort det, ville vi have kølhalet vedkommende. Men den pågældende medarbejder har ikke vidst, at det kunne ske, forklarer John Svensson.

Han er naturligvis ked af sagen, og håber på at det ikke rokker ved tilliden til hans firma.

- Det er klart, at det kan komme til at koste os dyrt i tillidstab, men jeg håber på, at vores kunder kan se, at vi har taget problemet seriøst, og at vi har været åbne om, hvad der er sket, siger John Svensson.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S