Reuters: Orange kan forlade Sverige

Orange beslutter onsdag angiveligt at lukke sit selskab i Sverige, skriver nyhedsbureauet Reuters og baserer udsagnet på kilder tæt på beslutningen. For nylig fik selskabet tilført 80 millioner kroner i en aktieemission.

Det franske mobilselskab Orange står til at lukke sit selskab i Sverige, der udelukkende beskæftiger sig med de kommende 3G-tjenester. Det skriver nyhedsbureauet Reuters og citerer kilder tæt på beslutningen.

Beslutningen skal træffes på et bestyrelsesmøde i morgen, onsdag, og offentliggøres på torsdag, skriver nyhedsbureauet.

Formålet er at reducere tabene i France Telecom-koncernen, der kæmper med en gæld på 520 milliarder kroner.

Orange fik i 2000 en 3G-licens i Sverige til en symbolsk pris, men til gengæld er der meget skrappe udbygningskrav til 3G-netværket, som ifølge kontrakterne skal stå klar ved udgangen af næste år.

Fik tilført kapital

Orange fik for nylig afslag på en ansøgning til den svenske Post- og Telestyrelse om at udsætte udbygningen med tre år på grund af problemer med at opnå tilladelser til at opsætte sendemaster, manglende efterspørgsel efter datatjenester og en teknologi, der endnu ikke er færdigudviklet.

Tidligere på året satte Orange i Sverige 75 eksterne konsulenter på porten og reducerede medarbejdertallet fra 350 til 330 gennem frivillige aftrædelsesordninger.

I november fik selskabet tilført over 80 millioner kroner gennem en aktieemission

Analytikere har tidligere set en lukning af Orange Sverige som en mulighed for at spare penge for den gældsplagede koncern, men en talsmand for Orange-koncernen har benægtet, at en lukning i Sverige står på dagsordenen.

Oranges pressechef i Sverige, Annette Gregow, ville i går ikke kommentere sagen over for Sydsvenska Dagbladet, men meddelte blot, at der bliver udsendt en pressemeddelelse efter bestyrelsesmødet onsdag.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    It-løsninger | Online

    Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

    Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

    Sikkerhed | København S

    Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

    Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS