Norsk dvd-hacker for retten mandag

Den 18-årige nordmand Jon Lech Johansen, bedre kendt som Dvd-Jon, møder på mandag i retten i Oslo i en sag om brudte dvd-koder. De amerikanske filmselskaber håber på en principiel dom, der kan bruges i lignende sager.

Han har været portrætteret i Time Magazine og er af magasinet Wired udpeget som "hacking-miljøets store teenage-idol", den 18-årige nordmand Jon Lech Johansen, bedre kendt som Dvd-Jon. På mandag skal han møde i Oslo Tingrett, tiltalt for have brudt kopisikringskoden på dvd-skiver.

I januar 2000 blev den dengang 16-årige Jon og hans far anholdt af norsk politi, fordi drengen fra Larvik havde stået frem og fortalt, at han sammen med en gruppe hackere havde udviklet programmet DeCSS, der gør det muligt at knække dvd-kopisikringen.

Sagen blev rejst af den amerikanske filmindustris brancheorganisation MPA (Motion Pictures Association), der repræsenterer USA's største filmselskaber.

Købte DVD'en lovligt

MPA har dog ikke rejst privat søgsmål i sagen, da organisationen ikke er ude efter Dvd-Jon personligt. Det er det principielle, der interesserer amerikanerne, skriver den norske avis Dagens Næringsliv.

Jon Lech Johansen mener ikke selv at have gjort noget ulovligt. Han skaffede sig ganske rigtigt adgang til at se en dvd-film på en Linux-computer, men dvd'en havde han købt lovligt.

Et af sagens væsentlige spørgsmål er netop, om forbrugerne selv må bestemme, hvad de vil gøre med lovligt købte varer.

Jon er til gengæld ikke tiltalt for at have distribueret ulovlige koder, selv om distributionen også hører til en af filmselskaberne hovedpiner.

International sympati

Forbrugere og IT-entusiaster har verden over ytret sympati for Jon Lech Johansen, der kort efter anholdelsen - altså som 16-årig - blev headhuntet til at arbejde for et norsk IT-firma.

Den internationale interesse mærkes også hos den advokat, Halvor Manshaus, der er forsvarer for Jon Lech Johansen. Han modtager mange henvendelser fra udenlandsk presse, der spørger efter engelsksprogede retsreferater.

Hvornår sagen mod dvd-Jon finder sin afslutning er ukendt, men ifølge Halvor Manshaus kan det trække ud.

- Sagen har stor principiel interesse, og vi regner ikke med, at den bliver afgjort i første instans, siger han til Dagens Næringsliv.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Skal lukkes AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Tech Lead til Datacenter Operations

Københavnsområdet

IT Forum Gruppen

Senior Network Consultant / Fortinet Specialist

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS