Nokia nedjusterer omsætningsmål

Nokia nedjusterer forventningerne til omsætningen i fjerde kvartal. Overskuddet forventes dog at blive det samme som hidtil antaget. Samtidig lader markedsandelen til at stige.

Nokia, verdens største producent af mobiltelefoner, nedjusterede tirsdag sine forventninger til omsætningen for fjerde kvartal.

Nu forventes omsætningen at nå op i den lave ende af intervallet 65-67 milliarder kroner, hvilket er et par procent lavere end de hidtidige forventninger.

Billige telefoner sælger
Årsagen er blandt andet, at julehandelen koncentrerer sig om de billigere modeller, der er henvendt til massemarkedet.

Indtjeningen ventes til gengæld at blive den samme som hidtil antaget, og forventningerne til det samlede marked for mobiltelefoner i 2002 er fortsat 400 millioner enheder.

Nokia forventer også at øge sin markedsandel betragteligt i forhold til tredje kvartal i år.

Netværksdivisionen Nokia Networks oplever en vækst i omsætningen i forhold til tredje kvartal i år, mens der ikke forventes noget positivt driftsresultat fra divisionen.

Nokia-aktien faldt over fem procent, efter den planlagte midtvejs-meddelelse blev frigivet tirsdag formiddag.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job