IT-organisationer med i e-handelsudbud

ITEK, Foreningen for Dansk Internet Handel (FDIH) og Dansk IT er sammen med IT-firmaer udvalgt til at give tilbud på offentlig hjælp og rådgivning til små firmaer, der vil i gang med e-handel.

Det er nu besluttet, hvilke fem virksomheder og organisationer, der skal byde på opgaven at introducere mindre virksomheder til e-handel.

Størstedelen af de danske virksomheder hører til i kategorien små og mellemstore virksomheder og for få af dem benytter sig af e-handel i forhold til deres kunder - herunder den offentlige sektor.

Det var en af delkonklusionerne i regeringens Handsplan for E-handel 2002, der blev fremlagt ved udgangen af september.

Derfor besluttede Videnskabsministeriet, at det offentlige skal hjælpe med at rådgive de små og mellemstore virksomheder om, hvordan de kommer i gang med e-handel.

De fem grupper af virksomheder og organisationer til, der skal byde på opgaven at introducere mindre virksomheder til e-handel er Dansk Industris brancheorganisation for IT og tele, ITEK sammen med konsulentfirmaet MOC Company, Ementor Danmark, IBM og Teknologisk Institut.

Den femte tilbudsgiver er PLS Rambøll Management i samarbejde med Håndværksrådet, FDIH og Dansk IT - tidligere Dansk Dataforening.

De skal senest den 10. februar 2003 aflevere et konkret bud på, hvordan de vil organisere en sådan rådgivning, der som udgangspunkt skal være regionalt baseret.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
KEYBALANCE A/S
Udvikling og salg af økonomisystemer samt CRM og MPS. Systemer til blandt andet maskinhandlere, vvs-branchen, vognmænd, låsesmede,handelsvirksomheder

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis