IT-organisationer med i e-handelsudbud

ITEK, Foreningen for Dansk Internet Handel (FDIH) og Dansk IT er sammen med IT-firmaer udvalgt til at give tilbud på offentlig hjælp og rådgivning til små firmaer, der vil i gang med e-handel.

Det er nu besluttet, hvilke fem virksomheder og organisationer, der skal byde på opgaven at introducere mindre virksomheder til e-handel.

Størstedelen af de danske virksomheder hører til i kategorien små og mellemstore virksomheder og for få af dem benytter sig af e-handel i forhold til deres kunder - herunder den offentlige sektor.

Det var en af delkonklusionerne i regeringens Handsplan for E-handel 2002, der blev fremlagt ved udgangen af september.

Derfor besluttede Videnskabsministeriet, at det offentlige skal hjælpe med at rådgive de små og mellemstore virksomheder om, hvordan de kommer i gang med e-handel.

De fem grupper af virksomheder og organisationer til, der skal byde på opgaven at introducere mindre virksomheder til e-handel er Dansk Industris brancheorganisation for IT og tele, ITEK sammen med konsulentfirmaet MOC Company, Ementor Danmark, IBM og Teknologisk Institut.

Den femte tilbudsgiver er PLS Rambøll Management i samarbejde med Håndværksrådet, FDIH og Dansk IT - tidligere Dansk Dataforening.

De skal senest den 10. februar 2003 aflevere et konkret bud på, hvordan de vil organisere en sådan rådgivning, der som udgangspunkt skal være regionalt baseret.

Annonceindlæg fra DE-CIX

Edge computing: behandling ved kilden

Edge computing revolutionerer den måde, data behandles på, ved at bringe kapacitet og ydeevne tættere på dér, hvor der er behov for det.

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

Morten Eskildsen

Signifly