Ny Ipaq med fingeraftryk til adgangskontrol

Hewlett-Packard er på vej med en ny lommecomputer i Ipaq-serien, som øger sikkerheden ved at bruge fingeraftryk til adgangskontrol. Derudover er der også blevet plads til trådløst netværk.

H5400 er navnet på den næste topmodel i HP?s Ipaq-serie af lommecomputere. Som noget nyt har den fået indbygget en biometrisk fingeraftrykslæser, så mønstret på fingeren afgør, hvem der kan bruge PDA?en.

HP lover, at det er enkelt at registrere brugerens fingeraftryk, og når først det er registreret, skulle det være tilstrækkeligt at sætte fingeren på læseren for at få adgang til filerne.

Samtidig er der blevet plads til trådløst netværk i den nye Ipaq. Dermed er der udsigt til, at brugerne endelig kan sige farvel til de noget klodsede og tunge ekspansions packs, der hidtil har været en forudsætning for at kunne benytte trådløst netværk.

Den nye Ipaq rummer en 400 MHz XScale-processor fra Intel. Visse modeller har også den trådløse Bluetooth-teknologi om bord, ligesom det gælder for nogle af de nuværende Ipaq-modeller.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Lector

    AI kan effektivisere, højne kvaliteten og øge transparensen

    Med version 7 af TeamShare tager Lector næste skridt og bygger en platform for AI-agenter, der i højere grad kan følge medarbejderen gennem hele arbejdsprocessen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S