WorldCom får milliardkontrakt med regering

Det amerikanske udenrigsministerium har underskrevet en 10-årig kontrakt med den kriseramte telegigant WorldCom. Staten vil gerne handle med selskabet, så længe to tidligere chefer i WorldCom ikke blandes ind i forhandlingerne.

Telegiganten WorldCom har indgået en 10-årig kontrakt på datakommunikation til det amerikanske udenrigsministerium.

Kontrakten, der har en værdi af 2,6 milliarder kroner over de 10 år, går ud på at levere såkaldte IP- og ATM-forbindelser via WorldComs egne netværker og satellitforbindelser.

WorldCom, hvis finanser i øjeblikket kigges igennem med tættekam af de amerikanske myndigheder, har ellers været i fare for helt at blive udelukket fra kontrakter med den amerikanske regering.

I juli tabte WorldCom således en kontrakt på 12 milliarder kroner på telekommunikation til FAA, det amerikanske luftfartsvæsen.

Men GSA, en statsinstitution med ansvar for mange af statens leverandører, har slået fast, at WorldCom ikke fejler noget. Det er blot to tidligere WorldCom-chefer, der ikke længere må samarbejde med staten.

Relevant link:

WorldComs pressemeddelelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos