Orange forlader Sverige

Krisen i telebranchen koster mobilselskabet Orange i Sverige livet. 234 ansatte bliver sagt op, de sidste 20 bliver tilbage for at afvikle virksomheden. Det er endnu uklart, hvad der skal ske med Oranges 3G-licens i Sverige.

En trist jul venter de over 250 ansatte i Oranges svenske mobilselskab.

Torsdag fik medarbejderne at vide, at Orange trækker sig ud af Sverige. Selskabet skal afvikles.

- Vi lukker alle aktiviteter i Sverige. Det er et fuldstændigt tilbagetog, siger Stuart Jackson, talsmand for Orange i London, til avisen Dagens Industri.

Orange i Sverige har alene eksisteret for at udnytte den licens til at opbygge et 3G-netværk, som selskabet vandt for to år siden.

Kravene fra de svenske myndigheder, især Post- og Telestyrelsen (PTS), har imidlertid været så strenge, at Orange ikke finder det muligt at leve op til dem.

Et krav er, at 85 procent af Sverige skal have 3G-dækning ved udgangen af 2003.

Dyrt at lukke

Netop hårde markedsforhold og det store pres fra myndighederne er den primære begrundelse for lukningen.

Senest den 10. januar skal Orange fortælle PTS, hvad selskabet vil stille op med sin 3G-licens. Enten kan licensen leveres tilbage til styrelsen, alternativt kan Orange forsøge at sælge licensen til en konkurrent.

Med lukningen slipper Orange imidlertid ikke for at betale de mere end 800 millioner danske kroner, som selskabet har forpligtet sig til at betale til den del af 3G-netværket, som Orange skulle bygge sammen med konkurrenterne Vodafone og "3".

Øvrige engangsomkostninger i forbindelse med lukningen vil selskabet ikke udtale sig om.

Til avisen Finans Vision siger Orange Sveriges direktør, Jerry Huxtable, at lukningen ikke har noget at gøre med ejeren France Telecoms finansielle problemer:

- Tilbagetoget er en del af Oranges strategi om at reducere investeringerne, men den direkte forklaring er relateret til årsager, der er specifikke for det svenske marked, siger han.

Orange forhandler nu med medarbejdernes faglige organisationer for at sikre, at afskedigelserne sker i overensstemmelse med svensk lovgivning.

234 bliver afskediget omgående, mens omkring 20 skal blive tilbage for at afvikle virksomheden.

Relevant link:

Oranges pressemeddelelse

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S