Kopister uden skyld i svigtende cd-salg

Hver fjerde dansker bruger kopierede cd'er, men det går ikke specielt hårdt ud over pladebranchen, viser en ny rapport.

Det er langt fra fildelere og hjemmebrænderes skyld, at der sælges færre musik cd'er i de danske musikbutikker.

En forsvindende lille del af det faldende cd-salg skyldes, at danskerne kopiere deres musik eller brænder musik fra internettet, viser en undersøgelse, som Politiken fik foretaget den 26. december.

Undersøgelsen afslører, at hver fjerde dansker anvender kopierede cd'er, men den slår samtidig fast, at der ikke er sammenfald mellem hjemmebrænderiet og det voldsomme fald i salget, som pladebranchen lider under.

- Hjemmelavede musik-cd'er kan højst forklare et fald på et par procent ud af den årlige tilbagegang på 17-18 procent, som pladebranchen oplever for tiden, siger Poul Melbye, der har tilrettelagt og analyseret undersøgelsen for Politiken.

Det er nemlig de helt unge, der kopierer mest, mens faldet i salget af cd'er spreder sig jævnt over alle aldersgrupper.

Ifølge Politiken svarer de fleste hjemmebrændere, at de aldrig ville betale fuld pris for den musik, de brænder.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere