Sendo sagsøger Microsoft for tyveri af viden

Den britiske mobilproducent Sendo beskylder Microsoft for at have stjålet viden fra selskabet, der tidligere udviklede mobiltelefoner for softwaregiganten.

Britiske Sendo, der udvikler mobiltelefoner, har trukket Microsoft i retten for tyveri af viden.

I 1999 indgik Microsoft og Sendo et samarbejde om at udvikle en telefon til Microsofts styresystem til mobiltelefoner. Samarbejdet ophørte sidste år.

Sendo frygter, at Microsoft vil videregive de oplysninger, som softwaregiganten ifølge anklagerne har hugget, til andre producenter, som fremstiller mobiltelefoner med lave udgifter til produktion og udvikling. På den måde kan Microsoft få mange og billige telefoner til sit styresystem i handlen.

Yderligere hævder Sendo, at Microsoft, som er medejer af selskabet, har forsøgt at drive det ud i konkurs. Det er angiveligt sket ved at forsinke en lovet kapitaltilførsel på knap 100 millioner kroner på et tidspunkt, da Sendo var i alvorlige økonomiske vanskeligheder.

Hvis Sendo var gået konkurs, havde Microsoft fået en licensfri udgave af Sendos egen software.

Nu har Sendo lagt sag an mod Microsoft ved den føderale domstol i Texas.

I søgsmålet hedder det, at Microsoft "har lagt en hemmelig plan" for at "plyndre" Sendos omfattende tekniske viden om mobiltelefoni og derefter overføre denne viden til billigere producenter.

Da samarbejdet mellem de to firmaer ophørte, havde Sendo allerede videresendt en stor mængde materiale til Microsoft, blandt andet detaljer om Sendos eget styresystem. Ifølge den britiske mobilproducent har Microsoft nægtet at returnere materialet.

Samtidig har Microsoft indgået samarbejder med både Orange og med virksomheder, der fremstiller mobiltelefoner, for eksempel taiwanske High-Tech. Sendo frygter, at selskabets udviklings- og forskningsresultater vil ende i hænderne på sådanne selskaber.

I søgsmålet hedder det, at Microsoft har opnået en stor fordel i markedet for mobiltelefoner, ved hjælp af "en plan for at stjæle Sendos teknologi og gøre den til sin egen".

Der er ikke sat beløb på erstatningskravet endnu.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Sikkerhed | Online

    Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

    Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks