Dansker får toppost i SAP

Jim Hagemann Snabe, nordisk direktør for den tyske softwaregigant SAP, får det globale ansvar for selskabets udvikling og salg af brancheløsninger.

Jim Hagemann Snabe, der er nordisk direktør for den tyske ERP-gigant SAP, når sin karrieres foreløbige højdepunkt, når han 1. februar tiltræder stillingen som vicedirektør i selskabet.

Jim Hagemann Snabes nøjagtige titel bliver Senior Vice President for SAP IBS Services.

Han får dermed det globale ansvar for SAP's salg og udvikling af løsninger til servicebrancher som bank, forsikring, offentlig sektor og telekommunikation.

Den 37-årige Jim Hagemann Snabe kom til SAP som nyuddannet i 1990 og var fra 1991 til 1995 konsulentchef i København.

Dernæst var han væk i et år, hvor han arbejdede som hos IBM Consulting Group, inden SAP i 1996 hentede ham ind til en stilling som chef for SAP i Sverige.

I de følgende tre år præsterede den svenske afdeling konstant vækst, skriver selskabet i en pressemeddelelse. Det banede vejen for udnævnelsen i 1999 til administrerende direktør for SAP i Norden - 33 år gammel.

Direktørstolen har han brugt til at udvikle den nordiske organisation. Det har han gjort med succes, hvilket er baggrunden for forfremmelsen til den globale topstilling.

En efterfølger som nordisk direktør ventes at blive udnævnt, inden Jim Hagemann Snabe tiltræder den nye stilling.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

    Burak Cavusoglu

    Netip A/S

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

    Morten Eskildsen

    Signifly