TDC: 75 kr. for en megabyte data

TDC Mobils nytårsgave til erhvervskunderne var et gratis tillægsabonnement til GPRS. Men ingen snakkede højt om, at prisen for en megabyte data sendt til mobilen samtidig tordner i vejret til 75 kroner. TDC har et forklaringsproblem, mener analytiker.

Umiddelbart lød det som en særdeles glædelig nyhed til mobilfolket, da TDC Mobil den 13. januar meldte ud, at alle erhvervskunder kvit og frit ville få mobil datakommunikation via GPRS gratis med i MobilFlex-abonnementet.

I går, tirsdag, modtog redaktionen imidlertid en korrektion fra TDC's pressesekretariat.

For nok er GPRS-abonnementet gratis, men TDC undlod i første omgang behændigt at omtale prisen på forbruget. Det er nemlig en kompliceret sag.

Normalt skal kunder, der betaler 37,50 kroner i tillægsabonnement for at få GPRS, lægge 18,75 kroner per forbrugt megabyte data.

For kunderne, der nu automatisk får foræret et GPRS-abonnement, er prisen imidlertid fire gange så høj, nemlig 75 kroner per megabyte for de første to megabyte data.

For det efterfølgende forbrug er prisen 25 kroner per megabyte. Alle priser er med moms.

Mest til WAP

- Tilbuddet er henvendt til kunder med et meget lavt dataforbrug. Og én megabyte er temmelig meget, hvis du bare bruger telefonen til WAP, siger markedschef Mikkel Vinter, TDC Mobil Erhverv.

Bruger man til gengæld GPRS til at hente tunge e-mails eller surfe på nettet, vil det traditionelle tillægsabonnement klart være den billigste løsning.

Erhvervskunderne har i princippet haft GPRS med i deres abonnementer siden 1. januar, men i praksis er der store forsinkelser med teknisk at give kunderne adgang til GPRS.

Det er desuden ikke helt afklaret, hvordan TDC vil præsentere nytårsgaven over for kunderne.

- Vi overvejer, om vi skal sende besked per SMS eller sende breve ud, siger Mikkel Vinter.

Hold øjne og ører åbne

TDC Mobil har ikke tidligere fortalt kunderne eller pressen om prisstrukturen i det særlige tilbud, og priserne er vanskelige at finde frem til på selskabets hjemmeside.

Teleanalytiker Torben Rune, Netplan, ryster på hovedet over fremgangsmåden.

- Det er endnu et eksempel på, at kunderne skal holde øjne og ører åbne, når de vælger produkter hos teleselskaberne, for selskaberne selv yder ikke megen hjælp, siger han.

- Det er en god idé at tilbyde kunderne at prøve GPRS uden at skulle betale et abonnement. Men selskabet har et forklaringsproblem, når man ikke med store røde bogstaver skriver, at prisen for forbruget er meget højere, end hvis kunden vælger det almindelige tillægsabonnement, siger Torben Rune.

TDC Mobils ærkekonkurrent på erhvervsmarkedet, Sonofon, har ingen planer om at matche tilbudet om gratis GPRS-abonnement, oplyser divisionsdirektør Steen Høgh.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Pointsharp

    Undgå disse faldgruber, når du skifter fra manuel adgang til identitetsautomatisering

    Identitetsstyring håndteres i mange organisationer stadig som en kombination af ticketsystemer, e-mail-anmodninger, chatbeskeder og lignende kanaler.

    Operate Technology A/S

    PHP-udvikler til Drupal

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Teamleder til Tilsyn & Compliance

    Københavnsområdet

    Kompasbank A/S

    AI & Data Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job