Intet sex-domæne til vodkafirma

Det svenske firma bag Absolut-vodkaen har tabt en sag om domænenavnet Absolutsex.dk. Den betalings-sextjeneste, der ejer domænet, har desuden afvist et tilbud på 1000 dollars for domænet.

Er der sammenhæng mellem sex og vodka? Ikke i juridisk forstand ...

Det svenske firma Vin & Sprit AB, der blandt andet har den kendte vodka Absolut på hylden, har tabt en sag, som selskabet havde indbragt for det danske Klagenævnet for Domænenavne.

Sagen drejer sig om den danske pornotjeneste Absolutsex.dk, der med et dialer-program og formedelst 399 kroner giver adgang til 48 timers hård porno.

Klage holder ikke

Vodkafirmaet mener, at navnet Absolutsex er en krænkelse af varemærkeloven, men den holder ikke, mener klagenævnet med højesteretsdommer Lene Pagter Kristensen i spidsen.

Svenskerne siger, at Absolut-vodkaen har været markedsført i Danmark siden 1983, og at varemærket er det 93. mest kendte på verdensplan.

Desuden skulle Absolut tidligere have vundet retten til domænenavne som absolutporn.com og absolutporno.com.

Pornotjenesten Absolutsex.dk afviser vodkafirmaet og nævner, at mindst 15 danske firmaer har ordet Absolut som en del af deres navn, og at flere end 40 danske domænenavne begynder med Absolut.

Tilbød 1000 dollar

I den brevveksling, som offentliggøres med klagenævnets afgørelse, kan man læse, at Vin & Sprit AB har tilbudt Absolutsex.dk 1000 dollars (knap 7.000 kroner) for det specielle domænenavn.

Men det var langt fra nok for Absolutsex.dk:

- Jeg er måske interesseret i at sælge mit domæne, men jeg skal have et seriøst bud fra Deres klient, hvis jeg skal overveje den mulighed, skrev personen, der bor i Søborg, således til det svenske firmas advokat.

Vin & Sprit indbragte derefter sagen for klagenævnet, der afviser klagen med den begrundelse, at forbrugerne alligevel ikke vil forveksle produkterne bag Absolut-navnene med hinanden.

Annonceindlæg fra Deloitte

Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

IT Business Analyst

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Rambøll Management Consulting

Senior Software Engineer

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS