Pornosite lukrerer på kasseret domæne

Et porno-site fisker trafik ud af et brugt domænenavn. Det er den korte forklaring på, at FDIH pludselig havde links til hårdkogt porno på sit ellers sobre websted. Selv regnede FDIH med, at organisationens site var blevet hacket.

Foreningen for Dansk Internet Handel (FDIH) ærgrer sig over et uheldigt sammenfald af omstændigheder, der resulterede til, at gamle link på organisationens websted, pludselig førte brugeren til porno.

Derimod var der ikke tale om nogen form for hacking, som FDIH først selv konkluderede, da organisationen blev gjort opmærksom på de famøse porno-link på sit websted.

Miseren er en illustration af, hvad der kan ske, hvis et domænenavn skifter ejer. Den viser samtidig, hvor stor en opgave det er vedligeholde et omfattende websted.

En porno-amerikaner

FDIH forklarer selv på forsiden af sit websted, hvorfor besøgende har kunnet støde på porno dér:

"De uheldige links på vores hjemmeside (som omtalt i Computerworld Online i dag) skyldes ikke hacking, men derimod, at vi linker til et domænenavn, som ikke længere er i brug af vores udbyder af streaming video. Dette domæne er uheldigvis blevet overtaget af en person i USA, der udbyder pornografisk materiale. Vi arbejder på - hurtigst muligt - at få fjernet linkene. Vi beklager de uheldige links og misforståelsen omkring deres eksistens."

Historien starter således i 2000, hvor FDIH ved en enkelt lejlighed besluttede sig for at videooptage en række taler på en høring, organisationen afholdt.

FDIH valgte selskabet MultiMedia Streaming til at stå for streaming. Videoklippene skulle kunne ses i en begrænset periode på FDIH's websted.

I marts 2001 skiftede MultiMedia Streaming navn til det mere mundrette Arkena. Selskabets direktør, Mads Kaysen, forklarer, at firmaet i samme åndedrag valgte at skille sig af med domænenavnet mmstreaming.com.

- Vi skulle ikke bruge det til noget længere. Siden er det åbenbart blevet købt af en slags domæneskraldemænd, der genererer hits og bannervisninger til deres pornoforretnig ved at gå efter domæner, der i forvejen er registreret af søgemaskiner, siger han.

Siden skulle være fjernet

Mads Kaysen betegner miseren som et interessant eksempel på, hvad der sker med de domænenavne, som bliver droppet. Og dem er der formentlig blevet en hel del flere af, siden DK Hostmaster i 2002 begyndte at lukke domæner, som ejeren havde forsømt at betale for.

- Det svarer måske til, at vi havde haft kontor på én adresse, hvor der flyttede et bordel ind efterfølgende, siger Mads Kaysen.

At FDIH indtil i dag stadig havde link til videotalerne fra høringen liggende på sit websted, skyldes en forglemmelse i administrationen af det særdeles omfattende site, organisationen driver.

FDIH's webleverandør, Onliners, har ingen andel i miseren. Men partner i firmaet, Jesper Ravnsgaard, vil gerne give et godt råd.

- Et firma bør have fokus på indholdet på sit site. Det kan handle om løbende at klikke sig igennem links og undersøge, om indholdet er relevant, siger Jesper Ravnsgaard.

Som eksempel på sådan en praksis nævner han advokatfirmaet Ret&Råd, som Onliners har leveret webpuliceringssystemet Neobuilder til. Det minder med jævne mellemrum minder de forskellige skribenter om at tjekke deres artikler med videre.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S