Politiet ind i Xerox-partners konkurs

Den administrerende direktør og bogholderen for Xerox's konkursramte forhandler i Østjylland, Partner Aarhus, er blevet meldt til politiet for svindel med leasingkontrakter. Gælden er på mellem 50 og 60 millioner kroner.

To chefer hos den dedikerede Xerox-forhandler i Østjylland, Partner Aarhus, er blevet meldt til politiet for bedrageri, skriver Dagbladet Børsen.

Det er den ene af de to kuratorer i konkursboet efter Partner Aarhus, der har bedt politiet undersøge, om de to chefer har stået bag dobbeltbelåninger af leasing-kontrakter for 25 millioner kroner.

Det Jyske Bank-ejede leasingselskab Jysk Finans har bedt kurator Tom Jensen melde ejeren af Partner Aarhus samt bogholderen til politiet.

Jysk Finans er sammen med det GE Capital-ejede leasingselskab Resonia Leasing de to største kreditorer i konkursboet, hvor den samlede gæld ifølge Børsen er mellem 50 og 60 millioner kroner.

Xerox Danmark, der indgav konkursbegæring mod sin dedikerede forhandler Partner Aarhus, har omkring 10 millioner kroner til gode i boet.

Det ligger fast, at Partner Aarhus har foretaget dobbeltbelåning for omkring 25 millioner kroner, og nu skal politiet undersøge, hvad der er blevet af den kapital, dobbeltfinansieringen har medført.

I skifteretten blev det oplyst, at varelageret i regnskabet var opført til 13 millioner kroner, men det lykkedes kun kuratorerne at få en million kroner for varelageret.

Partner Aarhus fordoblede ifølge Børsen sidste år sit underskud til 20 millioner kroner.

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S