Mobilselskabet T-Cell standser betalingerne

T-Cell, som har en licens til at bygge et landsdækkende mobilnet med Tetra-teknologi, er gået i betalingsstandsning. Den berører dog kun et holdingselskab, og ikke det selskab, hvor licensen ligger.

Problemerne i mobilselskabet T-Cell er så store, at selskabet er gået i betalingsstandsning for at beskytte sig mod krav fra kreditorerne.

T-Cell er i store, økonomiske problemer, fordi kunderne lader vente på sig. T-Cell har ligesom det Motorola-ejede TetraNet licens til at bygge et mobilnetværk med Tetra-teknologien.

Den teknologi egner sig særligt til de behov, som blandt andet beredskabstjenester har for mobilkommunikation.

Den er dog ikke slået an endnu, blandt andet fordi regeringen ikke har meldt ud, om det offentlige skal satse på Tetra eller ej.

T-Cells betalingsstandsning omfatter kun holdingselskabet T-Cell A/S. Selve licensen ligger i selskabet T-Cell Danmark, som ikke er i betalingsstandsning.

For at få en pause

Bestyrelsesformand Erik Hornung, som ejer 75 procent af aktierne i T-Cell, vil ikke gå i detaljer med, hvorfor selskabet har fundet det nødvendigt at søge ly for kreditorerne.

- Det er for at få en pause til at finde ud af, hvad vi nu gør. Det sker efter råd fra vores rådgivere, nøjes han med at konstatere.

Det var ikke umiddelbart muligt at få en kommentar fra den svenske teleentreprenør Leif Lindman, der ejer de resterende 25 procent af T-Cell. Han har også skudt de fleste penge i selskabet, og han er i Danmark i dag, onsdag, for at forsøge at rede trådene ud.

Leif Lindman og Erik Hornung oplyste i sidste uge til Computerworld Online, at de arbejdede på at finde en ny selskabskonstruktion og nye investorer. Da forventede de, at det ville falde på plads i løbet af tre uger.

Nokia: Vi er sikret
Erik Hornung ønsker ikke at specificere, hvor mange penge T-Cell skylder væk, og hvem de største kreditorer er.

Nokia har en aftale om at levere det kostbare netværksudstyr til T-Cell. Nokia har ligesom andre teleproducenter mistet milliarder af kroner ved at levere udstyr på kredit til teleselskaber, som siden er krakket, men ifølge Tetra-direktør Lars Nordstrand bliver der ingen tab på T-Cell.

- T-Cell skylder os ikke noget. Vi sikrer os så godt som muligt, og med hensyn til T-Cell er vi dækket fuldt ind af garantier, siger han.

Han vil ikke ud med, hvilke garantier der er tale om.

"Offentligt bondefangeri"

Teleanalytikeren John Strand, Strand Consult, mener, at det bliver svært at tiltrække investeringer oven på T-Cells betalingsstandsning. Samtidig har Motorola givet TetraNet tre måneder til at bevise sin levedygtighed. Ellers lukker det selskab efter alt at dømme.

- Det er svært at tiltrække investorer, når det offentlige ikke har taget stilling til Tetra-spørgsmålet. Telestyrelsen har været til eksamen og dumpet noget så eftertrykkeligt, siger John Strand.

Han kalder hele processen omkring Tetra i Danmark for "offentligt bondefangeri".

- Det er nu bevist, at det er mere attraktivt at investere i Mozambique end i Danmark, tordner han.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S