Mobilselskabet T-Cell standser betalingerne

T-Cell, som har en licens til at bygge et landsdækkende mobilnet med Tetra-teknologi, er gået i betalingsstandsning. Den berører dog kun et holdingselskab, og ikke det selskab, hvor licensen ligger.

Problemerne i mobilselskabet T-Cell er så store, at selskabet er gået i betalingsstandsning for at beskytte sig mod krav fra kreditorerne.

T-Cell er i store, økonomiske problemer, fordi kunderne lader vente på sig. T-Cell har ligesom det Motorola-ejede TetraNet licens til at bygge et mobilnetværk med Tetra-teknologien.

Den teknologi egner sig særligt til de behov, som blandt andet beredskabstjenester har for mobilkommunikation.

Den er dog ikke slået an endnu, blandt andet fordi regeringen ikke har meldt ud, om det offentlige skal satse på Tetra eller ej.

T-Cells betalingsstandsning omfatter kun holdingselskabet T-Cell A/S. Selve licensen ligger i selskabet T-Cell Danmark, som ikke er i betalingsstandsning.

For at få en pause

Bestyrelsesformand Erik Hornung, som ejer 75 procent af aktierne i T-Cell, vil ikke gå i detaljer med, hvorfor selskabet har fundet det nødvendigt at søge ly for kreditorerne.

- Det er for at få en pause til at finde ud af, hvad vi nu gør. Det sker efter råd fra vores rådgivere, nøjes han med at konstatere.

Det var ikke umiddelbart muligt at få en kommentar fra den svenske teleentreprenør Leif Lindman, der ejer de resterende 25 procent af T-Cell. Han har også skudt de fleste penge i selskabet, og han er i Danmark i dag, onsdag, for at forsøge at rede trådene ud.

Leif Lindman og Erik Hornung oplyste i sidste uge til Computerworld Online, at de arbejdede på at finde en ny selskabskonstruktion og nye investorer. Da forventede de, at det ville falde på plads i løbet af tre uger.

Nokia: Vi er sikret
Erik Hornung ønsker ikke at specificere, hvor mange penge T-Cell skylder væk, og hvem de største kreditorer er.

Nokia har en aftale om at levere det kostbare netværksudstyr til T-Cell. Nokia har ligesom andre teleproducenter mistet milliarder af kroner ved at levere udstyr på kredit til teleselskaber, som siden er krakket, men ifølge Tetra-direktør Lars Nordstrand bliver der ingen tab på T-Cell.

- T-Cell skylder os ikke noget. Vi sikrer os så godt som muligt, og med hensyn til T-Cell er vi dækket fuldt ind af garantier, siger han.

Han vil ikke ud med, hvilke garantier der er tale om.

"Offentligt bondefangeri"

Teleanalytikeren John Strand, Strand Consult, mener, at det bliver svært at tiltrække investeringer oven på T-Cells betalingsstandsning. Samtidig har Motorola givet TetraNet tre måneder til at bevise sin levedygtighed. Ellers lukker det selskab efter alt at dømme.

- Det er svært at tiltrække investorer, når det offentlige ikke har taget stilling til Tetra-spørgsmålet. Telestyrelsen har været til eksamen og dumpet noget så eftertrykkeligt, siger John Strand.

Han kalder hele processen omkring Tetra i Danmark for "offentligt bondefangeri".

- Det er nu bevist, at det er mere attraktivt at investere i Mozambique end i Danmark, tordner han.

Annonceindlæg fra IBM

Digital suverænitet: De her spørgsmål skal du stille

Sådan sikrer din virksomhed kontrollen over data, arkitektur, processer og AI i en stadig mere omskiftelig verden.

Jyske Bank

Graduate, Udvikling Erhverv

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Manager

Nordjylland

Capgemini Danmark A/S

SAP Engagement Manager

Midtjylland

Unik System Design A/S

Agile QA Lead

Sydjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

Niko Phonekeo

Norriq Danmark A/S

Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

Christian Pedersen

emagine Consulting A/S

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura