Teleselskaber som SMS-politi

De danske mobilselskaber vil undgå, at der bliver udbudt ulovlige og dyre SMS-tjenester. Derfor erklærer de sig nu klar til at agere politibetjente og smide alle udbydere, som overtræder reglerne, ud.

Det skal være slut med selskaber, der ulovligt sælger dyre vittigheder og ringetoner i abonnementer til intetanende danskere.

Sådan lyder meldingen fra de danske teleselskaber, efter Forbrugerinformationen i sidste uge kritiserede, at unge bliver lokket i dyre abonnementsfælder.

Derfor påtager teleselskaberne sig nu rollen som SMS-politi. De vil kontrollere, at de udbydere, som leverer dyre SMS-tjenester, lever op til reglerne i den brancheaftale, som teleselskaberne har indgået.

Problemet har været abonnementsordninger på de dyre SMS-beskeder, også kaldet indholds- eller overtakserede SMS'er. Kunder, som har tilmeldt sig ordningerne i den tro, at der var tale om enkeltstående vittigheder, er blevet bombarderet med mobiljokes, alle sammen til høje priser. Og pengene opkræves via telefonregningen.

Derfor indskærper teleselskaberne nu, at der i hver SMS skal stå, hvad den koster. Desuden skal der være oplysninger om, hvordan kunden framelder sig tjenesten. Det sidste er også et lovkrav.

Endelig har teleselskaberne nu tænkt sig at kontrollere, at ingen udbydere overtræder kravet om, at den samlede pris for en abonnementsordning ikke må overstige 100 kroner.

- Aftalerne med indholdsudbydere, som ikke overholder reglerne, vil blive opsagt, fortæller Ib Tolstrup, direktør for Telekommunikationsindustrien.

Han erkender, at der har været problemer med de dyre SMS'er.

- Reglerne har været gode nok, men det har knebet med at følge og håndhæve dem, siger branchedirektøren.

- Selskaberne vil fremover agere politimænd i langt højere grad end tidligere, tilføjer han.

Ib Tolstrup lægger ikke skjul på, at teleselskaberne frygter, at der kommer en lovgivning på området. De er interesserede i at styre reglerne for SMS'er med brancheaftaler.

Dog mener Ib Tolstrup, at en række af de love, som mobilselskaberne skal overholde, trænger til en overhaling, så de kan tage højde for den moderne teknologi. Det gælder blandt andet loven om fjernsalg.

Læses lige nu

    Annonce

    BEC Financial Technologies

    Business Continuity Manager - Technical

    Region Sjælland

    HusCompagniet A/S

    Senior data engineer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT Partner der vil være med til at drive den digitale udvikling i PET

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Mainframe and .NET Developer

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Festival 2026

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

    It-løsninger | København

    Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S