Danfoss dropper Oracle og vælger Microsoft

Danfoss, der er en af landets største SAP-kunder, sparer et millionbeløb ved at udskifte Unix og Oracle med Windows 2000 og SQL Server. Det skriver avisen Computerworld.

Industrivirksomheden Danfoss sparer millioner ved at skifte Unix og Oracle ud med Windows 2000 og SQL-server.

Virksomheden har dermed lagt sin strategi for databaser og styresystemer helt om og har opnået en markant bedre udnyttelse af sit SAP-virksomhedssystem, der hører til landets største målt på brugere.

Det skriver avisen Computerworld fredag.

Danfoss har i dag mange forskellige SAP-systemer på både mainframe- og Unix-platforme, men de bliver nu udskiftet med et fælles SAP R/3-system, som afvikles på Intel-baserede servere fra HP med Windows 2000 som styresystem. Databasen hedder SQL Server.

Flyttet på en weekend

Koncernen har fået en lukrativ aftale med Microsoft, hvor licensprisen per bruger er lavere end hos Oracle.

Desuden spares der penge på hardware og tjenesteydelser. I forhold til det oprindelige investeringsbudget er der ifølge avisen Computerworld allerede sparet 2,1 millioner kroner.

Den første del af omlægningen fandt sted for to uger siden, da det største enkeltsystem blev migreret til den nye platform.

Migrationen blev gennemført over en weekend, og svartiderne på SAP-systemet er faldet med 40 procent, samtidig med at store batchkørsler klares på 25 minutter mod halvanden time på det tidligere system, skriver avisen.

Annonceindlæg fra IBM

Digital suverænitet: De her spørgsmål skal du stille

Sådan sikrer din virksomhed kontrollen over data, arkitektur, processer og AI i en stadig mere omskiftelig verden.

Navnenyt fra it-Danmark

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)