Telebestyrelse sigtes for million-håndtryk

En tysk anklager har sigtet bestyrelsen for mobilselskabet Mannesmann, som Vodafone købte i 2000. De seks bestyrelsesmedlemmer var blandt topscorerne, da der blev udbetalt gyldne håndtryk på i alt 950 millioner kroner til Mannesmann-ledelsen i forbindelse med fusionen.

Efter to års efterforskning har anklageren i Düsseldorf rejst sigtelser mod seks virksomhedstopchefer og fagforeningsledere, der sad i bestyrelsen for den tyske telekoncern Mannesmann AG.

Blandt de sigtede er den administrerende direktør for Deutsche Bank, Josef Ackermann, og den tidligere bestyrelsesformand for Mannesmann, Klaus Esser.

Desuden er formanden for Tysklands største fagforening, IG Metall, Klaus Zwickel, sigtet.

Koncernen blev købt af det britiske teleselskab Vodafone for tre år siden, og i den forbindelse blev der udbetalt i alt 950 millioner kroner i gyldne håndtryk til forskellige topchefer.

Klaus Esser hævede alene 223 millioner kroner, efter han i de foregående måneder indædt havde bekæmpet Vodafones købstilbud på Mannnesmann.

Til sidst vandt Vodafone med et bud på 1546 milliarder kroner - og den hidtil dyreste fusion i verden var en realitet.

Det trecifrede millionhåndtryk var bestyrelsen for Mannesmanns plaster på såret til den detroniserede formand, men beløbets størrelse vakte furore blandt selskabets aktionærer.

Håndtrykket på 223 millioner kroner er det største i tysk erhvervshistorie.

Imidlertid har Tyskland strenge regler for honorarer til erhvervsledere for at forhindre, at direktørerne lader sig styre af egne muligheder for milliongevinster frem for at tjene aktionærernes interesser.

Det er på den baggrund, at anklageren i Düsseldorf har rejst sigtelserne mod de seks topfolk.

Sigtelserne og navne på alle sigtede er ikke offentliggjort, men Klaus Esser, bankchefen Josef Ackermann og fagforeningsmanden Klaus Zwickeh har bekræftet, at de er sigtet.

Alle tre bedyrer, at reglerne er fulgt til punkt og prikke.

Da kun 0,6 procent af sigtelser i Tyskland bliver afvist af domstolene, er det temmelig sikkert, at der kommer en retssag. Det sker tidligst til sommer.

Annonceindlæg fra Systematic

Systematic og Helsing vil gøre droner til en integreret del af fremtidens beredskab

Samarbejdet mellem Systematic og Helsing skal styrke Europas kontrol over egne forsvarsdata – og bringe militær og civil sikkerhed tættere sammen.

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job
Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

Morten Eskildsen

Signifly

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S