TDC villig til at sælge teknikere

Den nye direktør for TDC's 3500 teknikere vil overveje at sælge eller fusionere hele forretningen, hvis det rigtige tilbud kommer. Teknikerne skal i første omgang ud at konkurrere på det åbne marked.

Den nye direktør for TDC's 3500 teknikere, Maarten van Engeland, erklærer sig allerede fra sin tiltræden villig til at overveje at sælge eller fusionere hele forretningen.

- Der er ingen planer om frasalg i dag. Men kommer det rigtige tilbud, så vil vi overveje at udskille installationsforretningen, siger Maarten van Engeland til Computerworld Online.

Som nytiltrådt kan han ikke umiddelbart svare på, om TDC selv har kontaktet de oplagte kandidater til at købe teknikerne.

Der har dog tidligere været forlydender i norsk presse om, at Bravida, som blandt andet består af det norske teleselskab Telenors teknikere, skulle være interesseret i at købe TDC.

Den danske direktør for Swedia Networks, Claus Falk, har også tidligere givet udtryk for, at han har ført drøftelser med TDC. Swedia Networks rummer mange af de tidligere Telia-teknikere.

Foreløbig har det danske teleselskab dog sat bestræbelserne på at udskille teknikerne i et selvstændigt selskab i TDC-koncernen i bero. I stedet udgør teknikerne en forretningsenhed under TDC's fastnetselskab.

- Vi vil først se, hvad vi kan tilvejebringe af ekstra omsætning, inden vi udskiller i et selvstændigt selskab. Desuden ønsker vi ikke mange aktieselskaber i koncernen, forklarer Maarten van Engeland.

Han oplyser, at TDC-teknikerne skal kæmpe om ordrer til andre teleselskaber, kabel-tv-selskaber og store installationsforretninger. I dag har teknikerne kun meget få opgaver uden for TDC-koncernen.

Maarten van Engeland vil ikke oplyse, hvor stor omsætningen er i installationsforretningen. Men med 3500 teknikere bliver TDC en sværvægter på det danske installationsmarked.

Ifølge Maarten van Engeland udgør TDC-koncernen selv omkring halvdelen af hele det potentielle marked for teknikerne.

Læses lige nu

    KMD A/S

    .NET-udvikler

    Nordjylland

    Styrelsen For It og Læring

    Teknisk medarbejder til it-styring og studieproduktion

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Senior SAP S/4HANA Finance Lead / Solution Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job