Trådløst på nettet uanset hvor

Det danske firma RTX Telecom vil være først med et PC Card, der både kan klare GPRS over GSM og de tre forskellige WLAN-standarder. Med sådan et bliver det lettere at koble sig på internettet fra en bærbar pc, uanset om man vil benytte mobilnettet eller trådløst netværk.

Det nordjyske firma RTX Telecom vil gøre det lettere at koble sig på internettet fra en bærbar pc, uanset om man vil benytte mobilnettet eller trådløst netværk, og uanset hvilken WLAN-standard det trådløse netværk følger.

I årets fjerde kvartal vil firmaet være klar med et PC Card, som både understøtter GSM/GPRS og trådløst netværk efter de tre WLAN-standarder 802.11a, 802.11b og 802.11g.

Dataoverførsel via GPRS kan benyttes i et GSM-netværk, når man ikke har andre muligheder. Hastigheden er ikke ligefrem imponerende, typisk kommer man ikke meget over 30 kilobit i sekundet.

De trådløse netværk, der benyttes i stadig flere kontorlandskaber, lufthavne, hoteller og private hjem, kan klare en langt større overførselshastighed end de mobile netværk. Hvis man er i nærheden af et trådløst netværk, er det langt at foretrække frem for GPRS.

De mest populære trådløse netværk følger 802.11b-standarden, hvor hastigheden for dataoverførsel i teorien kan komme op på 11 megabit i sekundet. Den reelle hastighed er dog nærmere fem-seks megabit i sekundet. De nye standarder 802.11a og 802.11g understøtter hastigheder på op til 54 megabit i sekundet, hvilket reelt bliver til 20 megabit i sekundet, når man skal hente eller modtage filer.

Nokia har for længst kombineret GSM/GPRS og WLAN i et PC Card, men her var det kun 802.11b-standarden, der blev understøttet. Med det kommende PC Card fra RTX Telecom er man fremtidssikret, idet det ikke er til at vide, hvilken af de tre WLAN-standarder, der vinder størst indpas i årene fremover.

RTX Telecom står for at udvikle og designe indmaden, men vil ikke selv sælge det nye PC Card. Det overlader firmaet til andre producenter og teleselskaber.

Denne artikel stammer fra PC World Online

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS