Genforening kan redde dansk mobilselskab

Hovedaktionæren i mobilselskabet T-Cell, som er i betalingsstandsning, forhandler med teleproducenten Damm Cellular Systems fra Sønderborg om en redningsplan.

En genforening kan måske redde det danske mobilselskab T-Cell.

Selskabet, der i er i betalingsstandsning, har licens til at bygge et landsdækkende mobilnet med Tetra-teknologien, som egner sig særligt til blandt andet beredskabstjenester og transportselskaber.

Nu forhandler T-Cells hovedejer, Erik Hornung, blandt andet med Damm Cellular Systems fra Sønderborg om en rekonstruktion, erfarer Computerworld Online.

Brød forlovelsen

De to parter gik ellers fra hinanden, kort efter T-Cell for snart to år siden fik sin licens af Telestyrelsen.

Oprindelig var det meningen, at den hovedrige ejer af den sønderjyske teleproducent, Hans Damm, skulle eje 40 procent af T-Cell, men den forlovelse blev aldrig til et ægteskab.

Det er ikke muligt at få uddybet, hvad der ligger til grund for, at Hans Damm nu alligevel er på vej ind i mobilselskabet.

- Vi ligger i nogle overvejelser, men tiden er ikke inde til at give en officiel kommentar, siger salgs- og marketingdirektør, Mouritz Hynkemejer, som også arbejder for Hans Damms holdingselskab, Hans Damm Research.

Erik Hornung, som ejer 75 procent af aktierne i det kriseramte T-Cell, vil heller ikke udtale sig.

- Vi forhandler ikke i pressen, siger han.

Erik Hornungs eget selskab, Dancell, er også gået i betalingsstandsning, trukket ned af T-Cell.

Konflikt mellem aktionærerne

Konflikten mellem Erik Hornung og den svenske teleentreprenør Leif Lindman, som ejer de sidste 25 procent af T-Cell, bliver også mere og mere tydelig.

Leif Lindman siger nemlig lige ud, at han ikke forhandler med nogen overhovedet.

- Det er en meget kompliceret situation, fordi hovedejeren selv har økonomiske problemer. Det har jeg ikke, og jeg ønsker at fortsætte med at bygge på det her, siger han.

Leif Lindman ligger sig blandt andet fast på, at han vil have Nokia som leverandør af sendeudstyret til Tetra-netværket, ligesom T-Cell har i forvejen.

Det er imidlertid udelukket, hvis Hans Damm kommer med i ejerkredsen.

Damm leverer selv Tetra-udstyr

Damm Cellular Systems udvikler nemlig selv sendeudstyr til Tetra. Det bliver blandt andet markedsført af Motorola, som har den anden licens til at bygge Tetra-netværk herhjemme.

Hvis Hans Damm skal drive et mobilselskab, så skal hans eget selskab også levere udstyret, ligesom det var meningen med den oprindelige aftale mellem parterne.

Desuden kan det blive et problem med konkurrencen på det danske Tetra-marked, eftersom Motorola bliver partner med hovedaktionæren i det konkurrerende selskab.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Politiets Efterretningstjeneste

    Fullstack softwareudvikler i PET

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger Entreprise Arkitekt

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Support Consultant for KMD Nexus

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse