Cisco i storaftale med chipproducenter

Cisco indgår senere i dag en alliance med fire store chipproducenter om teknologi til trådløse enheder. Aftalen skal sikre, at virksomheder fremover køber Ciscos netværks-udstyr.

Intel, Texas Instruments, Intersil og Agere Systems har indgået en aftale med Cisco Systems om at indbygge Cisco-teknologi i visse af deres fremtidige chip til trådløse enheder.

Med aftalen forsøger Cisco at sætte sig tungt på markedet for netværksudstyr til de virksomheder, der gerne vil have trådløse kontorer.

Aftalen indebærer nemlig, at alle de trådløse enheder, der indeholder Cisco-teknologi i chip fra de fire producenter, kun kan virke på netværksudstyr fra Cisco.

HP og IBM har allerede tilkendegivet, at de vil understøtte de produkter, der kommer ud af samarbejdet.

Teknologien fra Cisco, der skal indbygges i de pågældende chip, hedder "Compatible Extensions", og chipproducenterne får lov til at indbygge den uden at betale licens.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics