Sexchat kostede jobbet

Da arbejdsgiveren opdagede privat sexchat og intime mails på en kvindelig ansats computer, blev hun bortvist. Nu skal landsretten afgøre, om det var berettiget at bortvise hende. Dommen vil sende signaler til andre virksomheder og ansatte.

Må man chatte og maile privat på arbejdscomputeren og i arbejdstiden? Eller må arbejdsgiveren godt smide en medarbejder ud straks, han opdager de private aktiviteter?

Det er nogle af spørgsmålene i en retssag, der tirsdag skal afgøres i Østre Landsret som ankesag. Dommernes afgørelse vil sætte grænser på et felt med meget sparsom retspraksis. Det skriver Morgenavisen Jyllands-Posten.

Sagen opstod i februar 2001 på en virksomhed, der producerer børnefilm. En regnskabmedarbejders pc skulle renses efter et virusangreb. Her fandt man 8000 slettede filer. Filerne blev gendannet og udskrevet i håb om at finde kilden til virussen.

Udskrifterne oprullede omfattende korrespondance af yderst privat karakter. Den kvindelige regnskabsmedarbejder havde - uden virksomhedens vidende - mailet med mandlige bekendte. Desuden kom det frem, at kvinden havde deltaget i chat på et "sex-relateret" websted.

Kvinden indrømmer, at hun har chattet og mailet privat i sin arbejdstid, men fastholder, at det begrænsede sig til et kvarters tid om dagen.

Men arbejdsgiveren konkluderede, at begge dele var spild af arbejdstid og skadeligt for virksomhedens omdømme, fordi mails og chatindlæg kunne spores tilbage til virksomheden.

Den vurdering gav byretten i Kalundborg arbejdsgiveren medhold i, da regnskabsmedarbejderen via sin fagforening Frie Funktionærer havde anlagt sag med krav om erstatning for bortvisningen.

Fagforeningen ankede sagen til landsretten, som nu skal tage stilling til, om bortvisningen var rimelig.

Frie Funktionærer mener, at en advarsel havde været nok og forlanger på kvindens vegne 180.000 kroner i løn og godtgørelse til hende. Fagforeningen henviser til, at virksomheden hverken havde nogen IT-politik og ej heller fulgte Datatilsynets retningslinier, der siger, at åbning af private email er forbudt.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS