Palm og IBM fyrer

Palm fyrer knap hver femte medarbejder, og IBM nedlægger op mod 1000 stillinger i USA. Hos IBM kommer fyringerne, som rammer afdelingerne for software og konsulent-services, oven på købet af PricewaterhouseCoopers' konsulenter og Rationel Software.

IBM og Palm udskriver nye fyresedler i USA.

Hos Palm er der tale om 19 procent af den samlede styrke, omkring 200 medarbejdere.

Heraf er mindst halvdelen blevet fyret i denne uge, mens medarbejderne foreløbig må vente på besked om, hvem de resterende bliver, skriver nyhedstjenesten CNet.

Tidligere på året fyrede Palm 18 procent af de ansatte i selskabets software-division, PalmSource, men selskabet ville ikke sætte konkrete tal på antallet af fyringer.

Palm oplyser nu til CNet, at der ikke er tale om, at selskabet fyrer yderligere 19 procent af medarbejderne, men at de fyrede fra PalmSource er indeholdt i den oplyste fyringsrunde.

IBM har ingen problemer med at sætte tal på sin fyringsrunde. 1000 medarbejdere skal forlade selskabet i USA.

Fyringerne kommer, samme uge som IBM formelt har afsluttet købet af Rationel Software, og analytikere vurderer, at der er en sandsynlig sammenhæng mellem behovet for fyringer og opkøbet af Rationel og konsulentafdelingen hos PricewaterhouseCoopers, skriver Reuters.

IBM overtog 30.000 medarbejdere - primært konsulenter - fra PricewaterhouseCoopers i 2002. Købet af 950 salgsfolk fra Rationel Software fylder dog ikke meget i IBM's samlede medarbejderskare, der tæller omkring 320.000 ansatte.

Annonceindlæg tema

AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS