Palm og IBM fyrer

Palm fyrer knap hver femte medarbejder, og IBM nedlægger op mod 1000 stillinger i USA. Hos IBM kommer fyringerne, som rammer afdelingerne for software og konsulent-services, oven på købet af PricewaterhouseCoopers' konsulenter og Rationel Software.

IBM og Palm udskriver nye fyresedler i USA.

Hos Palm er der tale om 19 procent af den samlede styrke, omkring 200 medarbejdere.

Heraf er mindst halvdelen blevet fyret i denne uge, mens medarbejderne foreløbig må vente på besked om, hvem de resterende bliver, skriver nyhedstjenesten CNet.

Tidligere på året fyrede Palm 18 procent af de ansatte i selskabets software-division, PalmSource, men selskabet ville ikke sætte konkrete tal på antallet af fyringer.

Palm oplyser nu til CNet, at der ikke er tale om, at selskabet fyrer yderligere 19 procent af medarbejderne, men at de fyrede fra PalmSource er indeholdt i den oplyste fyringsrunde.

IBM har ingen problemer med at sætte tal på sin fyringsrunde. 1000 medarbejdere skal forlade selskabet i USA.

Fyringerne kommer, samme uge som IBM formelt har afsluttet købet af Rationel Software, og analytikere vurderer, at der er en sandsynlig sammenhæng mellem behovet for fyringer og opkøbet af Rationel og konsulentafdelingen hos PricewaterhouseCoopers, skriver Reuters.

IBM overtog 30.000 medarbejdere - primært konsulenter - fra PricewaterhouseCoopers i 2002. Købet af 950 salgsfolk fra Rationel Software fylder dog ikke meget i IBM's samlede medarbejderskare, der tæller omkring 320.000 ansatte.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    SOS International

    Cisco Call Manager Specialist

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet