Rapport: WorldCom-chef kendte til svindel

En rapport fra det skandaleramte WorldCom viser, at teleselskabets stifter, Bernard Ebbers, var vidende om, at regnskaberne blev pumpet med over 60 milliarder kroner. Hidtil er Ebbers gået fri af alle anklager.

Det skandaleramte teleselskab WorldCom peger i en af selskabets egne rapporter på, at selskabets stifter, Bernie Ebbers, kendte til den regnskabssvindel, der tvang selskabet i knæ.

Advokat William McLucas fra advokatfirmaet Wilmer Cutler & Pickering har på vegne af WorldCom udarbejdet rapporten til brug for myndighederne.

Rapporten viser ifølge Bloomberg, at Ebbers i juni 2001 fik en tale-besked fra økonomidirektør Scott Sullivan.

To forskellige regnskaber

Han spørger Bernie Ebbers, om selskabet skal indsende det ene eller andet sæt tal til myndighederne.

Det samme spørgsmål skulle også være sendt til Ebbers som e-mail, hvilket får professor i børsret på St. John's University i New York, Michael Perina, til at reagere.

- Hele ideen om, at man kan have to sæt finansielle udtalelser - et til Wall Street og et til internt brug - finder jeg noget underlig. Man må være meget naiv, hvis man som administrerende direktør ikke synes, at det er et problem, siger han til Bloomberg.

Der er ikke tidligere blevet rejst sigtelser mod hverken Scott Sullivan eller Bernie Ebbers, men den nye rapport har forlænget anklagemyndighedens undersøgelse af forholdene, skriver Bloomberg.

Hverken WorldComs talsmand eller advokaten bag rapporten har ønsket at kommentere oplysningerne.

Bernie Ebbers trådte tilbage i april - mindre end tre måneder før WorldCom gik i betalingsstandsning med en gæld på mere end 270 milliarder kroner.

I forbindelse med betalingsstandsningen kom det frem, at WorldCom havde pustet regnskaberne kunstigt i vejret for mere end 60 milliarder kroner. Siden har flere chefer i WorldCom erklæret sig skyldige i fusk.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Københavnsområdet

    TV2

    iOS udvikler til TV 2 Teknologi

    Københavnsområdet

    Aller Media A/S

    Developer

    Uspecificeret arbejdssted

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Selvstændig IT-sagsbehandler til hardware, AV og TEMPEST i Cyberdivisionen i Hvidovre eller Karup

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

    Joshua Pratt

    Idura

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS